Domácí

Odklad splátek úvěrů a hypoték: Klienti čekají na vyrozumění týdny

Podle nového zákona o úvěrovém moratoriu, které připravilo ministerstvo financí, si klient může odložit splácení úvěrů a hypoték až o půl roku. Zájemci ale musí na vyrozumění od banky čekat i několik týdnů. Přitom se většina z nich už teď nachází ve špatné finanční situaci.

Okamžitě po schválení úvěrového moratoria 20. dubna požádala paní Rohlová banku o odklad spotřebitelského úvěru a hypotéky. Podle zákona by banka měla žádosti vyhovět a v květnu by už neměla splácet.


"Od banky mi přišel hned email, který vlastně jenom poukazoval na to, že zaregistrovali mojí žádost, a že do 30 dnů mi bude nějaká informace poslána. Nic víc nepřišlo," řekla klientka ČSOB Rohlová.


"Po nastavení odkladu klientovi zasíláme potvrzení o provedení odkladu, kde najde veškeré potřebné informace. To znamená, kdy začíná a končí ochranná lhůta klienta, kolik splátek bude ještě potřeba po skončení lhůty zaplatit, jaká bude výše splátky a kdy bude mít poslední splátku," vysvětlil mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Související obsah


Proces ale může prodloužit i to, že klient žádost vyplní špatně a banka ho vyzve k doplnění nebo opravě údajů. Jenže potvrzení o odkladu úvěru klientce nepřišlo a nebyla bankou ani požádána o případnou úpravu své žádosti.


"Volala jsem tam v sobotu, protože se mi blíží splatnost. Na call centru mi bylo sděleno, že pravděpodobně květnová splátka ještě odejde, protože toho mají hodně," popsala Rohlová.

Související obsah


"Myslím, že to snad byla nějaká dezinformace ze strany té banky. Takže já bych na jejím místě apelovala na někoho nadřízeného v té bance. Nebo jí doporučím, ať se obrátí na institut takzvaného finančního arbitra a ten to zcela určitě prošetří," sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Klientka tak doufá, že se banka její žádostí bude zabývat a pošle potvrzení o odkladu splátek už od května.

Eliška Kopánková, sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz