Koronavirus

Všechny banky musí umožnit odklad splátek, rozhodla vláda. Některé obchody se opět otevřou

V Česku se koronavirem celkem nakazilo 3589 lidí. Z toho 39 pacientů zemřelo, naopak 61 lidí se již uzdravilo. Podle modelů by u nás mohlo být na konci dubna kolem 14 tisíc potvrzených případů. Vláda schválila návrh, že všechny banky i nebankovní instituce musí umožnit svým klientům odklad splátek úvěrů a hypoték. Od čtvrtka mohou opět otevřít obchody s domácími potřebami, které nabízejí ochranné prostředky. Pokud lidé nemohou v důsledku mimořádných opatření zaplatit nájemné, pronajímatel je nesmí vyhodit z bytu.

- Počet potvrzených případů se v Česku vyšplhal na 3589, 39 pacientů s Covid-19 zemřelo, 61 lidí se vyléčilo

- Podle současných modelů by v Česku do konce dubna mohlo být kolem 14 tisíc potvrzených případů

- Vláda schválila návrh, že všechny banky i nebankovní instituce musí umožnit odklad splátek úvěrů i hypoték

- Pravidelná zkouška sirén ve středu kvůli šíření koronaviru nebyla. Stát se chtěl vyhnout šíření paniky

- Ministr zdravotnictví zvažuje pravidelné testování zaměstnanců zařízení sociálních služeb

- Krizový štáb doporučí prodloužení nouzového stavu o 30 dní

- Firmy, které jsou v nájmu, mohou zažádat o odklad nájemného do konce června

- Vláda uvolnila omezení provozu maloobchodů. Od čtvrtka mohou mít otevřeno obchody s domácími potřebami, které nabízejí ochranné prostředky

- Obchody se smíšeným zbožím musí mít nově oddělené prostory. Zákazníci mohou mít přístup pouze k potravinám a základním potřebám

- Pokud lidé nemohou z důvodu koronaviru zaplatit nájemné, nemohou být vyhozeni z bytu, rozhodlo ministerstvo pro místní rozvoj

- Ve středu zemřel druhý senior z Domova u Trati Litoměřice, celkem se v zařízení nákaza potvrdila u 52 klientů

Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že pokud lidé nemohou z důvodu koronavirové krize zaplatit nájemné, nemohou být vyhozeni z bytu. Nejedná se však o odpuštění nájemného, pouze o odklad. Nicméně je podmínkou, aby prodlení vzniklo až v současné situaci v důsledku mimořádných opatření.

Na středečním zasedání vláda rovněž schválila návrh, že všechny banky i nebankovní instituce musí svým klientům umožnit odklad splátek spotřebitelských i podnikatelských úvěrů i hypoték, které byly sjednané před 26. březnem 2020. Stejně se odkládají i úroky s výjimkou podnikatelských úvěrů. Banky nemohou splátky navýšit, prodlouží se tudíž doba splácení.

Pro klienty je tato varianta dobrovolná, pokud chtějí, mohou splácet dál. Zvolí-li odklad, mají na výběr odložení o tři měsíce, nebo o šest. Svému věřiteli musí oznámit, že jsou postiženi epidemií koronaviru, dokazovat však toto tvrzení nijak nemusí. Teprvé poté jim budou splátky odloženy.

Zároveň vláda rozhodla, že přerušení splácení nepovede k negativnímu zápisu do registru dlužníků. "Lidé se tedy nemusejí obávat, že by jim do budoucna komplikovalo případné další žádosti o úvěry," ujišťuje ministryně financí Alena Schillerová. Odsunutí je bezplatné, nebudou za něj účtovány poplatky.

Ministr vnitra Jan Hamáček ve středu uvedl, že Ústřední krizový štáb navrhne prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Aktuálně v Česku platí do 11. dubna. Vláda později na tiskové konferenci tuto výzvu přijala a oznámila, že ve Sněmovně navrhne prodloužení nouzového stavu do 11. května. Krizový štáb také chce, aby některé firmy dodávaly převážně pro stát. Jedná se o společnosti, které dodávají nejpokročilejší zdravotnický materiál.

Související obsah

  

Obavy vyvolává šíření koronaviru v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha není možné vytvořit několik plošných opatření pro všechna tato zařízení. Některá z nich například přistoupila k absolutní karanténě, při které i zaměstnanci víceméně žijí přímo v domovech.

V současné chvíli se například testují nově příchozí klienti. Vojtěch se chce nyní zaměřit na kontrolu zaměstnanců, využívalo by se například rychlotestů, zaměstnanci by je využívali v pravidelných intervalech. V České republice je podobných zařízení podle Vojtěcha kolem 1900, zasaženo je jich sedm.

Ve středu zemřel klient domova v Litoměřicích, který byl pozitivně testován na Covid-19. Jedná se o druhého zesnulého klienta z tohoto domova, celkem se nákaza potvrdila u 52 klientů, šest jich potřebovalo lékařskou pomoc.

"V nemocnici byl hospitalizován od 25. 3. 2020. Jednalo se o klienta, který trpěl větším množstvím různě závažných chorob a přidružených zdravotních komplikací. Koronavirus tak nebyl hlavní příčinou úmrtí," uvedlo Centrum sociální pomoci Litoměřice.

Související obsah

V Česku neustále narůstá množství otestovaných lidí, v úterý se provedlo celkem 6209 testů na nákazu koronavirem, což je dosavadní rekord. Na tiskové konferenci zaznělo, že s počtem testů bude narůstat i počet nových potvrzených případů. Až 13 % pacientů, u kterých je diagnostikováno onemocnění Covid-19, podle modelů skončí v nemocnici.

Pokud budou modely spolehlivé, mělo by být v České republice v půlce dubna přibližně osm tisíc lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Rozmezí se pohybuje od 5600 do 12300 potvrzených případů. Nejedná se o reálný počet nakažených lidí, jde pouze o potvrzené případy. Mezi lidmi totiž mohou být i nakažení, kteří nebyli diagnostikováni.

Na konci dubna by to mohlo být pak zhruba 14 tisíc potvrzených případů. Model počítá s tím, že se bude počet potvzrných případů pohybovat v rozmezí od 7 200 do 30 tisíc případů.

  

V Pardubicích odpoledne přistálo další letadlo se zdravotnickým materiálem.

V úterý se vláda zabývala omezením dopadů koronavirové krize a zavedla celou řadu nových opatření, která mají pomoci české ekonomice. OSVČ mají po splnění určitých podmínek nárok na jednorázový příspěvek v hodnotě 25 tisíc korun. Je nutné, aby v minulém roce dosáhly tržeb alespoň 15 tisíc korun, zároveň musí jejich meziroční tržby klesnout o 10 procent.

Hygienici ve středu zrušili uzavírky Kynic. Více zde:

Schváleny byly také podmínky programu Antivirus, který se snaží pomoci firmám, aby nemusely propouštět. "Varianta A počítá s pokrytím až 80 procent mzdy z maximální superhrubé mzdy 39 tisíc korun, varianta B počítá s 60 procenty při maximální superhrubé mzdě 29 tisíc korun," popsala mnistryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s tím, že pomoc se může týkat až 280 tisíc firem. Za březen mají být náklady asi 11 miliard korun, v dubnu dvojnásobné.

V čele Ústředního krizového štábu vystřídal ministr vnitra Jan Hamáček epidemiologa Romana Prymulu. Ve fungování orgánu zavedl celou řadu změn, zřídil hned několik podskupin, aby se snáze bojovalo s šířením koronaviru.

Související obsah

Celosvětově se již koronavirem nakazilo téměř 860 tisíc lidí, uvádí Univerzita Johna Hopkinse. Více než 42 tisíc lidí nemoci Covid-19 podlehlo, přes 178 tisíc lidí se vyléčilo.

Zdaleka nejhorší situace v počtu nakažených je ve Spojených státech amerických, které evidují téměř 190 tisíc případů, v počtu úmrtí je na tom s 12 tisíci zesnulými nejhůře Itálie. Největší množství uzdravených lidí hlásí Čína, vyléčilo se tam přes 76 tisíc lidí. Více v reportáži TV Nova:

Na reportáž TV Nova o vládních opatřeních, která mají zmírnit dopad krize, se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz