Domácí

Konec zneužívání? Návykové léky budou jasně značené, schválila vláda

Vláda v pondělí schválila změnu zákona o lécích s obsahem návykových látek. Hlavní změna má být v jejich předepisování a výdeji. Poznat to bude už na eReceptu, kde bude jasné, že předepsaný lék obsahuje vysoce návykovou látku.

Právě to by mělo pomoci zamezit zneužívání léků nebo předávkování pacientů. Zákon, který by mohl začít platit od poloviny příštího roku, by měl také zlepšit dostupnost konopí pro léčebné použití.

Lékový záznam je seznam všech léků vydaných pacientovi. Už teď je dostupný každému prostřednictvím webové nebo mobilní aplikace.

Nově by se u některých přípravků mělo v eReceptu zapsat i označení "vysoce návyková látka.“ Jde o přípravky obsahující morfin či fentanyl.

Související obsah

"Jsou to skutečně opiátové látky. Tam, kde se jedná o vysoce návykovou látku a jsou tam speciální pravidla, se musí vést opiátová kniha, protože hrozí zneužití z hlediska výroby drog,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Toto upozornění nám pomůže snížit riziko opakované preskripce daného léčiva,“ sdělil primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice Jan Boženský.

Návrh zákona také zavádí nový systém licencí k pěstování léčebného konopí.

Od nového roku hradí léčebné konopí pacientům pojišťovny, a to až z 95 %. Dosud měl na pěstování konopí licenci pouze jeden dodavatel, který vzešel z výběrového řízení. Teď jich bude moci být více.

"My si tím návrhem zákona slibujeme, že by se měla zvýšit konkurence na trhu léčebného konopí, a tedy i snížit cena,“ dodal Vojtěch.

Návrh musí ještě projít Sněmovnou a zákon pak musí podepsat prezident. Předpokládaný termín, kdy by mohl začíná platit, je polovina roku 2021.

Barbara Hanousek, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz