Domácí

Konec dovolených v cizině? Kvůli pandemii se aerolinky děsí krachu

Ekonomická krize způsobená pandemií doléhá na letecké společnosti. Příjmy skupiny Smartwings, která organizuje většinu letů v rámci České republiky, jsou téměř na nule. Přitom měsíční výdaje dosahují až 150 milionů korun. Cestovní kanceláře varují, že pokud by český dopravce krizi nepřežil, mohla by cena zájezdů zakoupených v tuzemsku vzrůst až o pětinu.

Většina aerolinek ve světě v současnosti provozuje kvůli uzavření hranic či obavám cestujících jen minimum letů. Podobně jsou na tom i ČSA nebo její sesterské Smartwings, které patří do skupiny Smartwings group.

"V současné době činí propad příjmů skupiny Smartwings způsobený pandemií 99 %. Tím, že nerealizujeme lety, nemáme tržby, tak musíme čerpat finanční rezervy naspořené z minulých období," popisuje mluvčí společnosti Vladimíra Dufková.

Současnou situaci kolem skupiny Smartwings pozorně sledují tuzemské cestovní kanceláře. Případný konec aerolinek by prý znamenal komplikace pro celý cestovní ruch a dopad by pocítili i klienti českých cestovek. Cena zájezdů by zřejmě šla nahoru.

Související obsah

"Obejít se bez Smartwings by pro český cestovní ruch v tuto chvíli bylo velmi obtížné. To jsme jako asociace jasně deklarovali, když jsme podpořili vstup státu do Smartwings. Nikdo z nás nežije ve vzduchoprázdnu, a pokud jiné státy vstupují do národních aerolinek, nebo je silně subvencují, musí se na to reagovat i u nás," řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Vláda by se tak teď měla podle odborníků rozhodnout, jestli letecké společnosti Smartwings pomůže nebo ne.

Příjmy skupiny Smartwings jsou téměř na nule. Více v reportáži TV NOVA:

Řada Čechů řeší, zda budou cestovat do zahraničí. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz