Koronavirus

Nejen televize a web. Češi loví zprávy o pandemii i jinde, ukázal průzkum

Nejen televize a web. Češi loví zprávy o pandemii i jinde, ukázal průzkum
Zdroj: Getty Images

Celý svět už řadu týdnů řeší pandemii koronaviru. Hledání informací o zákeřné nemoci je důležité i pro Čechy. Průzkum ukazuje, že zprávy o viru sháníme na různých místech. Nejen v médiích, ale třeba na sociálních sítích. Ty jsou doménou především žen.

Průzkum agentury Native PR mezi 550 respondenty ve věku od 18 do 65 let ukazuje, že i když role médií je v současné době zásadní, Češi se nespoléhají zdaleka jen na televizi, zpravodajské portály nebo rozhlas.

"Sociální sítě jsou třetím nejdůležitějším zdrojem informací o koronaviru. Sleduje je 39 % Čechů. Vede mezi nimi facebook, který je pro 15 % dotázaných dokonce klíčovým informačním zdrojem," píší autoři průzkumu. 

Přesto stále dominuje televizní a internetové zpravodajství. "Ve sledování zpráv vede jednoznačně televize a online servery. Je to dáno omezením pohybu, kdy čas strávený doma Češi vyplňují právě sledováním zpráv a internetu. Zároveň si nemožnost osobního setkávání kompenzují zvýšenou aktivitou na sociálních sítích, kde nejen získávají informace, ale jsou i sami aktivnější,“ uvádí Lucie Pech z Native PR.

Na facebooku přitom mnohem víc "šmejdí" ženy - informace tu hledají dvakrát častěji než muži. "Ženy jsou na sociálních sítích obecně aktivnější. Jsou komunikativnější, mají větší potřebu vzájemného kontaktu a v neposlední řadě si zde vyměňují zkušenosti třeba ohledně péče o děti,“ vysvětluje Lucie Pech. Zprávy na facebooku vyhledávají především mladí ve věkové skupině 25 až 34 let.

Související obsah

Češi podle průzkumu na Facebooku také sami zvýšili svou aktivitu, aktivnějších je 14 % respondentů. Část z nich vstoupila do různých skupin, jejichž cílem je v současné situaci pomáhat ostatním. Také se tu organizují dobrovolníci.

Přínos facebooku ocenili Češi průměrnou známkou 2,6. Na prvním místě se umístila televize s hodnocením 2,3. Druhé místo sdílí internetové servery s rozhlasem se shodnou známkou 2,4.

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz