Domácí

Sestřička popsala boj o život pacienta s Covid-19. Zažila i chvíle beznaděje

Česko v úterý oslavilo Mezinárodní den zdravotních sester. Na jejich počest po celé republice houkaly sanitky a zněly zvony kostelů. Tato profese byla dlouhodobě špatně ohodnocená a zdravotnictví dodnes bojuje s nedostatkem odborného personálu. V boji s pandemií přitom sestřičky hrají klíčovou roli.

Na centrále záchranné služby v Brně vzdalo hold zdravotním sestrám, které při pomoci pacientům riskují vlastní zdraví, deset sanitek. Houkačky zazněly v pravé poledne například i na náměstí v Hradci Králové. Přidaly se i kostely po celé republice, které na počest zdravotníků vyzváněly celou minutu.

Jednou z těch, ke kterým poděkování směřovalo, je Leona Opatrná z Brna, která se 45 dnů starala o pacienta v nejtěžším stavu po nákaze koronavirem. Téměř celou směnu pracovala ve vysoce infekčním prostředí. "Z dvanáctihodinové směny jsme na tom boxu byli třeba deset hodin," popsala uplynulý měsíc a půl ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

Zažila chvíle beznaděje, kdy museli nakaženého oživovat elektrošokem a napojit na mimotělní oběh. Příběh jejího pacienta má ale šťastný konec. Po měsíci a půl v nemocnici ho dokázali vyléčit. Teď už na oddělení žádného nakaženého nemají a sestřička si zvyká na práci bez ochranné masky.

 

Související obsah

Pandemie koronaviru ukázala, jak důležité poslání mají zdravotní sestry. Jejich nasazení ocenila i vláda, která zdravotníkům v první linii zvedla platy. Prestiž této profese za poslední měsíc vyletěla nahoru a zdravotnické školy doufají, že to zvýší počet zájemců o studium.

České zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem sester. V nemocnicích jich aktuálně chybí více než tisíc a některá oddělení kvůli tomu musejí zavírat. "Máme zavřeno několik lůžek na chirurgii a na kardioangiologické klinice," upřesňuje situaci mluvčí nemocnice u sv. Anny Dana Lipovská.

Nedostatek sester se naplno projeví, až nemocnice začnou fungovat jako před pandemií. Největší problémy s chybějícím personálem mívají v době prázdnin.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz