Domácí

Vir může mít víc lidí, než uvádí studie. Testy na jihu Čech ukazují vyšší čísla!

Onemocnění Covid-19 mohlo v České republice prodělat mnohem víc lidí, než zatím vyplývá ze statistik. Z výzkumu, který nedávno podstoupilo na dva tisíce Jihočechů, vyplývá, že se s onemocněním mohlo setkat pět procent lidí. Studie kolektivní imunity ministerstva zdravotnictví pomocí rychlých testů přitom přinesla čísla řádově nižší.

Čistě teoreticky se s novým onemocněním Covid-19 mohlo setkat i půl milionu obyvatel, aniž by o tom věděli - alespoň podle předběžných výsledků testů v jižních Čechách. Na dva tisíce Jihočechů se nechalo testovat novou metodou na zjišťování protilátek pomocí odběrů krve.

"Z procenta vzorků, které se nám ukazují jako pozitivní, vyplývá, že počet lidí, kteří se mohli potkat s infekcí, je vyšší, než ty promile, které vycházely v celorepublikové studii," říká lékař a iniciátor testování na jihu Čech Martin Kuba.

Test podstoupilo tisíc lidí z tzv. první linie - záchranáři, hasiči, policisté nebo pokladní. Druhou tisícovku tvořili dobrovolnici, kteří ale museli projít ještě dalším sítem. Třeba jako paní Tereza. "Do mailu mi přišlo pozvání, kde výslovně psali, že mě zařadili mezi účastníky srovnávací průřezové studie a na základě toho jsem se mohla dostavit," popisuje postup Tereza.

Související obsah

 

Jihočeši podle iniciátorů prošli velmi podrobnou metodou testování, která dorazila z Německa. Analýza je odlišná a zároveň dražší než ta, která se používá při celostátním testování. Trvá tři hodiny - oproti rychlotestům, na které je třeba pouhých patnáct minut.

Iniciátor testování na jihu Čech zatím nechce uvádět přesná čísla. Čeká na celkové výsledky. Opatrně se k testu staví i náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. "Nejsou s tím ještě tak velké zkušennosti, abychom mohli říci, že pět procent populace už neonemocní," říká. Jak přesně Jihočeši v rámci nového testování dopadli, bychom mohli vědět už za tři neděle.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz