Domácí

Tisíce lidí netuší, že mají nemoc štítné žlázy. Může způsobit i potrat

Tisíce lidí netuší, že mají nemoc štítné žlázy. Může způsobit i potrat
Zdroj: Thinkstockphotos

Počet Čechů, kteří mají problémy se štítnou žlázou, stále narůstá. Desítky tisíc dalších o své nemoci netuší, což je nebezpečné především pro těhotné ženy. Špatná funkce štítné žlázy totiž může vést až k potratu. Odborníci proto chystají pilotní screening u skupiny 8000 nastávajících maminek.

Lékaři očekávají, že projekt, který odstartuje v září a potrvá dva roky, by mohl odhalit nemoc štítné žlázy až u 15 procent testovaných žen. Pokud se tento odhad potvrdí, mohl by vzniknout celoplošný screening, na který by chodily těhotné v prvním trimestru.

"Vezmeme-li do úvahy, že v České republice ročně porodí přibližně 112 tisíc žen, pak včasným odhalením můžeme předejít rizikům u téměř 17 tisíc z nich," uvedl endokrinolog Jan Jiskra. Těhotným budou gynekologové měřit hladinu hormonů a protilátek v krvi.

Hormony, které produkuje štítná žláza, jsou velmi důležité pro vývoj plodu. Ovlivňují především tvorbu jeho nervové soustavy. V těhotenství navíc musí štítná žláza produkovat daleko více hormonu tyroxin, přibližně o polovinu. Nastávající maminky se tak musí soustředit na to, aby přijímaly dostatek jódu.

Související obsah

Podle údajů z roku 2019 se s nemocemi štítné žlázy léčilo 620 tisíc lidí, což je oproti roku 2010 nárůst o téměř 140 tisíc. Lékaři rozlišují především dva druhy poruch - zvýšenou činnost štítné žlázy a naopak sníženou. Způsob léčby se pak mění podle věku pacienta.

Zvýšená činnost se projevuje únavou, hubnutím a často také psychickými změnami. Doprovází ji také vyšší srdeční činnost a vysoký krevní tlak. Naopak sníženou poznáte podle zimomřivosti, otoků, zadýchávání, apatie, zácpy, únavy a bolesti kloubů. Tyto projevy jsou přitom pro těhotné snadno zaměnitelné za obtíže spojené s jejich stavem.

"Odhadujeme, že další desítky tisíc o své nemoci vůbec neví. Částečně k tomu přispívá i to, že kvůli jodování jedlé soli už tak často nevídáme strumu, lidově 'vole', které na potíže se štítnou žlázou viditelně upozorňovalo," vysvětlil předseda České endokrinologické společnosti Michal Kršek.

Související obsah

Dalším z důvodů je podle endokrinologů to, že jsou zahlceni banálními případy, kdy pacient už diagnózu zná a potřebuje "jen" na kontrolu nebo předepsat léky. Podle Jiskry by tyto dvě věci mohli dělat praktičtí lékaři. Nyní to tak ale není a lidé na vyšetření čekají až několik měsíců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz