Průzkum

Květnový průzkum ukázal pravdu o dopadu koronaviru na živnostníky

Květnový průzkum ukázal pravdu o dopadu koronaviru na živnostníky
Zdroj: Getty Images

Více než čtyři pětiny živnostníků byly nuceny v době nouzového stavu své podnikání omezit nebo dokonce úplně přerušit. Ukázal tak průzkum, který vypracoval český rezervační systém Reservio. Průzkumu se zúčastnilo 600 účastníků různých odvětví.

Průzkum ukázal velmi zajímavá čísla. Např. 50 % z oslovených živnostníků přiznalo, že jejich příjmy jsou kvůli koronaviru téměř nulové a nemají z čeho zaplatit náklady na své podnikání. A téměř polovina z těch, kterých se to týká, byla nucena propustit své zaměstnance.

"Takový propad skutečně nikdo nečekal. Na zlé časy se sice živnostníci podle našeho průzkumu připravovali, ale krize v tomto rozsahu překvapila úplně všechny,” konstatuje zakladatel rezervačního portálu Reservio Boris Bošiak.

Související obsah


Někteří podnikatelé se na krizi připravovali. Ekonomický propad očekávalo 62 % dotázaných. Kdo je připraven, není zaskočen, a tak finanční rezervu na dobu delší než jeden měsíc mělo 68,8 % dotázaných, žádnou rezervu nemělo pouze 11,6 %. Zároveň však jen 10,6 % živnostníků eviduje stejné příjmy jako před krizí.

Jednou z cest, jak nelehké časy ustát, je podle Bošiaka větší důraz na online prostředí. Portál právě dokončuje pro všechny poskytovatele služeb virtuální prostor, kde mohou svoji službu zároveň prezentovat i provozovat. Veřejnosti bude nabídnuta například lekce jógy, sportovního tréninku, meditací a jiných aktivit, které nejsou kvůli aktuální situaci uskutečnitelné v reálném světě.

“Otevíráme platformu pro všechny ty, jejichž živobytí je zásadně ohroženo novými nařízeními, která plně respektují a nemohou proto svou činnost vykonávat běžným způsobem. Na našich stránkách mohou své lekce nabídnout a rovnou i realizovat,” říká Bošiak. Podle průzkumu zhruba polovina (47,4 %) oslovených kvůli koronaviru své online aktivity už posílila, 28 % o jejich využívání zatím jen uvažuje.

"Lidé si tak mohou sami najít službu, o kterou mají zájem, a pomoci tak nějakému živnostníkovi k tomu, aby mohl pokračovat ve své práci,” říká Bošiak. Od spuštění dobročinné platformy přispěli zákazníci již přes milion korun.

pbi, TN.cz

K tématu Průzkum

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz