Domácí

Osm rad pro babičky a dědečky: Jak zvládnout období bez vnoučat

Senioři jsou v době pandemie koronaviru nejohroženější skupinou. Bojíme se o ně a snažíme se je chránit. Česká vláda teď plánuje další vlny rozvolňování přijatých opatření proti šíření nákazy. Je naše nejrizikovější část populace v bezpečí? Nejen na to jsme se zeptali ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové.

Vláda schválila plán postupného uvolňování nařízení. Můžeme nakupovat oblečení v obchodech, cvičit v posilovnách nebo třeba navštívit společenské a kulturní akce. Podle ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové, by ale měli být senioři stále obezřetní a nenavštěvovat místa s větším počtem lidí. I když se situace ohledně nákazy u nás zlepšuje.


"Aktuální epidemiologická situace je poměrně příznivá, zejména ve vztahu k seniorům. Poslední hlášené případy onemocnění máme u běžné pracující populace,“ tvrdí ředitelky Hygienické stanice v Praze.

Související obsah

Nejohroženější skupinou seniorů jsou lidé ve věku 84 let a více. Než na věku ale závisí na aktuálním zdravotním stavu člověka. Jestli je tedy pacient například diabetik, trpí obezitou nebo hypertenzí a dalšími nemocemi.


RADY PRO SENIORY: Jak se chovat v době uvolňování vládních opatření


Noste roušky a nepodávejte si ruce
Může se to zdát nezdvořilé, ale zdravte se raději jiným způsobem než podáním ruky. Noste ochranu nosu a úst, a to zejména v místech, kde se objeví více lidí s neznámou anamnézou.


Myjte si ruce
Jakmile si myjete ruce teplou vodou a mýdlem, narušíte obal viru. Virus pak není schopen vyvolat onemocnění. Desinfekce je už jen třešničkou na dortu. Ruce si myjte nejen když přijdete z venku, ale i když od někoho něco přebíráte. 

Související obsah


Dostatečně spěte
Důležitý je kvalitní spánek. I tím posílíte vaši celkovou imunitu. Pokud se cítíte unaveni, dopřejte si spánek kdykoliv během dne.


Omezte zbytečné návštěvy
Jak udržet kontakt s vnoučaty a dalšími členy rodiny? Navštívit seniory doma by měli pouze příbuzní a přátelé, kteří necítí zdravotní potíže nebo nenavštívili v poslední době nějaké velké shromáždění lidí. Návštěvy v domech pro seniory jsou stále zakázané, povolení se očekává příští týden.


Pohybujte se venku obezřetně
Vyhýbejte se většímu seskupení lidí jako např. nákupním centrům, přeplněným dopravním prostředkům nebo akcím s velkým počtem lidí. Dodržujte vždy doporučené rozestupy dvou metrů. Návštěva lékáren a pošt je na zvážení podle počtu lidí uvnitř a také možností rozestupů. Neizolujte se,  naopak procházky v přírodě jsou důležité kvůli dobrému psychickému stavu.

Související obsah


Když vám není dobře, zavolejte lékaři
Ne každý příznak musí hned znamenat onemocnění koronavirem. Pokud pociťujete jakékoliv příznaky, nebojte poradit se telefonicky se svým praktickým lékařem.


Nevěřte hoaxům
Chce to klid. Nakažení koronavirem u seniorů neznaméná, že zemřou. Spousta seniorů se uzdravila a nemají ani žádné zdravotní potíže. Jakékoliv onemocnění v tomto věku je pro organismus zátěží. Když si nejste jisti s jakoukoliv informací, zavolejte na speciální informační linky.


Buďte v telefonickém kontaktu
Základem je rodina, udržování kontaktu vždy pomůže k lepšímu psychickému stavu. Existuje i mnoho telefonních čísel, kam se mohou senioři obracet s dotazy i prosbou o pomoc. Jde o dobrovolnické skupiny, Červený kříž, informační linku 1212, seniorskou linku 800 160 166 nebo speciální linku pomoci od Magistrátu hlavního města Prahy.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz