Domácí

Zámek Opočno zůstane státu, vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu

Ústavní soud zamítl stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ohledně zámku Opočno na Rychnovsku. Ten tak zůstane státu, stojí v rozhodnutí vydaném v úterý. Spor se táhne již od počátku 90. let minulého století.

Nacisté měli podle Colloredo-Mansfeldové zámek Opočno zabavit z rasových důvodů. Podle krajského soudu se ale nepodařilo prokázat, že říšské úřady o tomto faktu věděly. Podle odvolacího soudu se navíc křivda měla stát před 25. únorem 1948, což by restituci vyloučilo.


V ústavní stížnosti Colloredo-Mansfeldové prý obecné soudy nesprávně posoudily údajnou rasovou perzekuci její rodiny, například důkaz o zabavení majetku nacisty její babičce, která byla Židovkou.

Související obsah


Senát Ústavního soudu nakonec ale souhlasil s výkladem nižších soudů přesto, že již dříve rozhodl o tom, že náprava konfiskace majetku na základě rasy je možná i před únorem 1948. Pouhá existence židovských předků ale neznamená, že nacisté majetek konfiskovali na základě tohoto faktu. Colloredo-Mansfeldové se ve výkladu soudu nepodařilo prokázat rasové pozadí zabavení majetku.


Ústavní soud ovšem poukázal na zločinnost zabavování majetků nacisty. Jenže desítky let po skončení války je prý reparace obtížná až nemožná. Proti většinovému názoru ústavního senátu se ale postavil člen senátu soudce Jiří Zemánek. Podle něj měly okupační orgány přístup k informaci o židovském původu otce Colloredo-Mansfeldové.


“Nemohu než pokládat takový názor za projev souhlasu s šikanózní aplikací zákona, který není hoden Ústavního soudu jako soudního orgánu ochrany ústavnosti,“ uvedl Zemánek ve svém stanovisku.

Související obsah


Celý nález Ústavního soudu včetně stanoviska soudce Zemánka si můžete přečíst zde.


Spor o zámek Opočno se táhne od roku 1991. Ústavní soud se případem zabýval již potřetí. Stavba pochází původně ze 14. století, v 16. století jej majitelé přestavěli z gotického hradu na renesanční zámek. Poté, co zámek za druhé světové války zabavili nacisté, přešel přímo do rukou státu. Kromě stavby se šlechtický rod soudí také o mobiliář zámku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz