Domácí

Kramný živí naději na nový proces. Na tyto detaily se zaměřují obhájci

Případ Petra Kramného možná opět skončí před soudem. Krajské státní zastupitelství v Ostravě nařídilo znovu prošetřit postup znalců. Kramného poslal soud do vězení na základě nepřímých důkazů. Zásadní roli v jeho odsouzení hrály znalecké posudky, ve kterých se ale objevilo podle Kramného obhájců velké množství nesrovnalostí a chyb.

Kramný byl Krajským soudem odsouzen k osmadvacetiletému trestu za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Teď mu ale svitla naděje na obnovu procesu, během kterého by se předložily nové posudky a důkazy, zpochybňující dosavadní pravomocné rozhodnutí o jeho vině.


"Případ Petra Kramného by mohl být celospolečenským zlomem ve fungování justice. Těch pochybností podložených závěry nejlepších odborníků, které v tomto státě máme, jsou jasné. Ukazuje to princip fungování justice, která je svým způsobem neomylná. Tady se za těch 7 let vyrojilo spoustu nových okolností, které zpochybňují děj, který se tam měl stát,“ tvrdí Václav Peričevič ze spolku Šalamoun. 

 

Související obsah


Spolek Šalamoun objevil v případu Kramného několik nejasností a záhad. "Došlo ke zjištění, že odposlechy Petra Kramného byly mírně zkreslené. Soud postavil své závěry na větách, které Petr Kramný nikdy neřekl. Používá je proti němu dokonce nadále, přesto, že v originále odposlechu nikde nezaznívají,“ popisuje místopředseda spolku Šalamoun.


Nové posudky odborníků také poukazují na fakt, že smrt elektrickým proudem jde na těle jasně poznat. "Tým odborníků z elektra, soudního lékařství a biomechaniky vysvětluje, jaké okolnosti by musely nastat, aby k té vraždě vůbec mohlo dojít a co by na těch tělech muselo být nalezeno. A tyto podmínky na nálezovém místě splněny nejsou. To nemluvím o fotografiích z místa pitvy, které jsou tedy relativně nekvalitní, ale stopy na tělech od vstupu a výstupu elektrického proudu vidět nikde nejsou,“ říká Václav Peričevič. 

 

Související obsah

Pochybností v případu a posudcích není málo. Spolek Šalamoun se zabývá obranou nespravedlivě stíhaných a poukazuje na justiční pochybení. Boj o Petra Kramného tedy není bojem za jeho nevinnu, ale boj o spravedlnost a spravedlivý proces. Spolek Šalamoun vždy okolnosti případů pečlivě ověřuje a spolupracuje s obrovskou řadou odborníků. Na případu Kramný pracují už 5 let.

Více detailních informací o chybách v procesu najdete zde.

Jaké další obrovské nuance se v případu Petra Kramného objevily? Celý rozhovor s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun najdete pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz