Domácí

Nákaza se šíří i v dalších dolech na Karvinsku. Covid-19 má už 212 lidí

Koronavirus se šíří i v dalších dvou dolech na Karvinsku, které patří společnosti OKD, a které jsou napojené na Darkov. Tam dál probíhá plošné testování. A podle ministra zdravotnictví je nakaženo 212 lidí, z toho je 54 příbuzných horníků. Podle Adama Vojtěcha (za ANO) už od zítřka nepovolí na Karvinsku akce nad 100 lidí – opatření může platit až 14 dnů.

Třetí den testování, další pozitivní výsledky. Covid-19 je už nejen v Dole Darkov, ale nově i v dolech ČSM-Jih a ČSA, které patří společnosti OKD. Nemocných teď skokově přibývá hlavně v rodinách horníků.

"Co se týče testování dalších zaměstnanců z okolních dolů, je to dáno tím, že mohli být v kontaktu s nakaženými z Dolu Darkov, případně se jedná o rodinné příslušníky," řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Jestli se bude testovat i na jiných dolech, není zatím rozhodnuto.

Související obsah

Mezi nakaženými horníky je šest pendlerů z Polska. Čtyři pozitivně testovaní jsou zaměstnanci firem, které na šachtě například zajišťují úklid nebo provádějí servis. "Co si budeme povídat, v té koupelně tam, to je hrozné, všichni bez roušek," popisují místní své zkušenosti.

Karviná a města i obce v jejím okolí se začínají připravovat na další vlnu. A protože nouzový stav už neplatí, mohou starostové vydat jen doporučení – jako například v Orlové. "My po skončení nouzového stavu můžeme jenom doporučovat. Doporučujeme nosit roušky, aby dbali na hygienu, my jsme ještě během víkendu dezinfikovali lavičky, městský mobiliář," popsal starosta Orlové.

Související obsah

V Havířově opět dezinfikovali školu, ve které byl pozitivně testovaný syn horníka z Darkova. Přes současnou situaci v Karviné se školky i školy přichystaly na zítřejší nástup dětí. "Může samozřejmě dojít jak ke snížení obsazenosti v mateřských a základních školách, tak k redukci počtu personálu zajišťujícího chod škol. V této chvíli nelze předvídat," tvrdí náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń.

V pondělí se sejde krizový štáb Moravskoslezského kraje, který může vyhlásit stav nebezpečí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz