Koronavirus

Koronaviru se zbavila první evropská země! Nemá žádný aktivní případ

Koronaviru se zbavila první evropská země! Nemá žádný aktivní případ
Zdroj: Profimedia

Černá Hora se stala prvním evropským státem, který se zbavil koronaviru. V zemi není žádný aktivní případ a nově nakažení tam nepřibyli už 20 dní. Informoval o tom tamní Institut veřejného zdraví.

"Po 68 dnech od prvního potvrzeného případu je Černá Hora v současnosti bez pacientů s nemocí Covid-19," informoval institut na twitteru. Koronavirus se v Černé Hoře objevil až jako v poslední zemi Evropy 17. března. Po více než dvou měsících se tamním úřadům podařilo epidemii podchytit.

Odborníci v Černé Hoře zaznamenali dohromady 324 případů, z nichž se 315 pacientům podařilo uzdravit, zbývajících devět nákaze podlehlo. Už 20 dní v řadě nebyl mezi testovanými nikdo s pozitivním výsledkem. Za posledních 24 hodin provedli zdravotníci 140 testů.

Už dříve institut uvedl, že epidemie bude oficiálně považována za ukončenou, pokud se nový případ neobjeví 28 dní v řadě. Do splnění tohoto kritéria tak zemi ještě osm dní chybí. Podle Senada Begice z Institutu veřejného zdraví ale žádné jednotné pravidlo pro určování konce epidemie neexistuje. Sdělil to pro portál Rádia Svobodná Evropa.

Související obsah

Bez jediného aktivního případu jsou v Evropě také Faerské ostrovy, které jsou autonomní oblastí Dánska. Vláda to oznámila už 9. května. Od 4. března, kdy na ostrovech odhalili prvního pacienta s Covidem-19, zaznamenali zdravotníci 187 nakažených. Nikdo z nich nezemřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz