Koronavirus

Německé a rakouské hranice se otevírají. Vláda: Na výlety nejezděte!

Vláda zmírnila omezení na hranicích s Rakouskem a Německem. Otevřené jsou tak silniční i železniční přechody. Přesto vláda obyvatele Česka vyzývá, aby do zahraničí nevyjížděli za turistikou.

Policie nově provádí kontroly na hraničních přechodech s Německem a Rakouskem už jen namátkově. Nezastavuje každé auto. Nadále ale platí povinnost mít při vstupu do Česka negativní test na Covid-19. A v případě, že ho bude policie chtít vidět, lidé jsou povinni ho předložit. Místa pro kontroly bude policie vybírat flexibilně na základě vyhodnocení epidemiologického rizika ve spolupráci s hygieniky.

"Neznamená to, že by došlo k turistickému otevření hranic, že by lidé mohli cestovat ven za turismem, to zatím nedoporučujeme," říká zároveň policejní mluvčí Milan Bajcura.

Související obsah

Ten, kdo by se chtěl kontrole vyhnout, anebo by hranice překročil mimo přechody, může dostat až padesátitisícovou pokutu. Nově ale mohou do České republiky vstoupit občané Evropské unie, kteří mají negativní test.

Přicestovat mohou pouze za účelem práce nebo návštěvy příbuzných, a to na 72 hodin. Ještě jedna dobrá zpráva - od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů a bez karantén. Do své země se ale musejí vrátit vždy do osmačtyřiceti hodin.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý navíc oznámil, že zmíněný osmačtyřicetihodinový režim bez testů se bude týkat také Maďarska.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz