Domácí

Pilot malého letadla se s dispečery nebavil, bez povolení přistál v Praze

Vážný bezpečnostní incident se odehrál v úterý večer na pražském letišti v Ruzyni. Na hlavní ranveji tu přistálo malé letadlo registrované v Rakousku. Pilot k dosednutí neměl povolení, navíc vůbec nekomunikoval s letovými dispečery.

"Mohu potvrdit bezpečnostní incident z úterního večera. Týká se malého sportovního letadla registrovaného v Rakousku. Stroj bez povolení vletěl do vzdušného prostoru Letiště Praha. Po několika průletech začal přistávat na hlavní dráhu 06," popsal pro TN.cz ve středu dopoledne mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Doplnil, že ranvej je momentálně uzavřená. "Naši dispečeři se snažili s pilotem spojit na všech frekvencích, ale bez jakékoli odezvy. Dotyčný nekomunikoval," dodal Klíma.

Personál dokonce použil signalizaci ze země červeným světlometem, aby pilot pochopil, že nemá přistávat. Ani to nepomohlo.

Související obsah

"Letoun nakonec v pořádku dosedl. Vozidlo follow me ho doprovodilo na stojánku, kde si celou záležitost převzaly další příslušné instituce," vysvětlil mluvčí letových dispečerů. Případ tak už řeší Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Zatím není jasné, zda mělo letadlo například rozbitou vysílačku či nějakou jinou technickou závadu.

Klíma konstatoval, že z pohledu Řízení letového provozu chyboval pilot stroje a že i navzdory sníženému letovému provozu kvůli pandemii koronaviru jde o velmi závažný bezpečnostní incident, který je ovšem naštěstí velmi výjimečný.

"Na objasnění události spolupracujeme s Úřadem pro civilní letectví, který provede kontrolu letounu. Okolnosti incidentu zatím nejsou zcela jasné, kontaktovat budeme i německé kolegy. Také čekáme na obsah výslechu, který hned večer provedli policisté," vypočítal na dotaz TN.cz letový inspektor Stanislav Petrželka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz