Domácí

Pokuta pro kancléře! Mynář nechal zabít čuníka, má platit 1300 korun

Za nedávnou zabijačku prasete udělila veterinární správa hradnímu kancléři Vratislavu Mynáři pokutu 1300 korun. Prase totiž nebylo registrované.

Za dubnovou zabijačku prasete v Osvětimanech na Uherskohradišťsku ve svém penzionu dostal hradní kancléř Vratislav Mynář pokutu 1300 korun od Státní veterinární správy (SVS).


“Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu bylo zjištěno porušení plemenářského zákona. Spočívalo v tom, že chovatel nezaregistroval chov prasete u pověřené osoby, tedy Českomoravské společnosti chovatelů,“ uvedl mluvčí SVS Petr Majer k pokutě.


Veterinární správa jiné pochybení nezjistila. Případem se zabývala i policie, podle ní se jednalo o přestupek, o případné sankci mají rozhodnout hygienici.

Související obsah


Do konce roku 2018 platila v Česku výjimka, kdo choval jednoho čuníka kvůli zabijačce, tak ho nemusel registrovat. “Změna evropské legislativy v souvislosti s nákazou afrického moru prasat si však vyžádala zrušení této výjimky a již více než rok platí povinnost evidovat chov pro všechny chovy prasat bez výjimky,“ vysvětlil Majer.


Podle hradního kancléře byla zabíjačka nutná. Den před tím mu prý volal jeho švagr s tím, že prase pojde. "Nedělalo se žádný hogo fogo, jenom se rychle zabilo prase, rozbouralo se na maso, rychle se to ukončilo. Jsem rád, že se to prase podařilo zachránit a nemuselo pojít," řekl již dříve.
 

Zabijačka u Vratislava Mynáře je podle policie přestupek. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz