Zahraničí

Španělsko trápí invaze komárů tygrovaných, objevují se i v Česku

Španělsko trápí invaze komárů tygrovaných, objevují se i v Česku
Zdroj: Profimedia

Španělsko se ještě nestačilo vzpamatovat z pandemie koronaviru a už zápolí s dalším problémem. Oblíbená turistická destinace se totiž potýká s invazí komárů tygrovaných. Na Ibize se jich letos vylíhlo až čtyřikrát více, než je běžný průměr. Hmyz roznášející nemoci se ale objevuje i v Česku.

"Podle expertů za jejich přemnožení může šíření Covid-19, kvůli kterému se uzavřely hotely i plovárny. Bazény se proto přestaly udržovat, což způsobilo veliký problém. Komáři se totiž rodí ve vodě,“ píše deník The Sun.

Vylíhnutí trvá komárům tygrovaným deset až dvanáct dní a jsou daleko větší než obyčejní komáři. Obvykle se objevují i přes den a jejich bodnutí bývá velmi bolestivé.

Navíc může tento druh přenášet řadu nemocí jako je horečka dengue nebo virus zika. Úřady nyní vyzvaly obyvatele ostrova, aby bazény pravidelně čistili. V opačném případě by mohlo dojít až k ohrožení veřejného zdraví.

Související obsah

Odborníci uvádějí, že se komáři tygrovaní na nová území dostávají často jako černí pasažéři v kamionech nebo autech. Zároveň se dokáží rychle přizpůsobit aktuálním podmínkám.


V České republice se komár tygrovaný poprvé objevil v roce 2012, v posledních několika letech se u nás vyskytuje každoročně. Entomologové je chytají výhradně na parkovištích u silnic, které spojují Česko s jižní Evropou.


"Není však zatím jednoznačně prokázáno, že by byl tento druh schopný u nás přečkat zimu. Vzhledem k jeho mimořádným schopnostem přizpůsobit se místním podmínkám a změnám klimatu nelze do budoucna možnost trvalého usazení tohoto komára u nás vyloučit,“ řekl pro TN.cz Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.


Experti se shodují, že přemnožení těchto komárů je v Česku nyní nepravděpodobné. "Na našem území se nevyskytují trvale, a proto nehrozí ani jejich přemnožení,“ tvrdí Ivo Rudolf z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz