Domácí

"Spím hodinu, prodávám věci z bytu." Samoživitelka popsala, jak přežívá

"Spím hodinu, prodávám věci z bytu." Samoživitelka popsala, jak přežívá
Zdroj: Getty Images

Velká část matek samoživitelek vychází s penězi jen velmi těžko i za "běžného" provozu, opatření a omezení spojená s koronavirem byla pro řadu z nich obrovskou ranou. Dokazuje to i příběh pětatřicetileté matky malého Petříka.

"V březnu jsem měla minimální příjem, protože jsem dělala na dohodu o pracovní činnosti a pak byl syn nemocný a pak žádný příjem. Musela jsem vyžít se třemi tisíci na celý měsíc," popisuje žena, která se v zoufalé situaci obrátila na Klub svobodných matek. Ten jí přispěl dvěma tisícovkami, které samoživitelce podle jejích vlastních slov pomohly přežít a pro syna zajistit jídlo.

Navíc tvrdí, že exmanžel má sice vyměřené alimenty ve výši 12 tisíc, prý je ale neplatí, a tak bude v září soud. "Právníky mám teď taky na dluh, který se každý den zvyšuje," zoufá si žena.

V těžké situaci jí s jídlem pomohly i kamarádky, ale ani ony na tom nejsou prý vzhledem k pandemii dobře. "Do toho jsem začala pracovat za minimální příjem a ty dva měsíce způsobily, že mám zaplacený nájem v dubnu za únor. Nemám zaplacený březen, duben a květen. Nevím, co si počnu, všechny úspory padly a jsem v minusu i v kontokorentu," zoufá si matka malého Petříka.

Aby peníze sehnala, začala dokonce na internetu prodávat vybavení domácnosti - třeba gauč, skříň nebo elektroniku. Celý byt ale rozprodávat nechce.

"Od státu nemám nárok na nic - ani na příspěvek na bydlení, ani na tu jednorázovou dávku v nouzi, nic nám nedaji. Že prý mám vysoké alimenty, ale nikoho nezajímá, že je exmanžel neplatí," zoufá si samoživitelka.

Související obsah

Je tak úplně na dně a protože jí rodiče umřeli, nemá se prý ani na koho obrátit. "Nevím, co bude dál. Pracuji, denně spím hodinu. A snažím se, ale tohle mě semele a nedám to. Vždy jsem se snažila a řádně vše hradila, ale tohle mě zlomilo," popisuje hloubku svého zoufalství žena.

"Paní jsme samozřejmě příspěvek na nájem poskytli a budeme s ní dále pracovat," dala mamince naději mluvčí Klubu svobodných matek Petra Krainová. Spolek přitom nedávno zveřejnil výsledky průzkumu mezi samoživitelkami, z nichž mimo jiné vyplynulo, že třetina z nich si musela kvůli dopadům pandemie vzít půjčku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz