Domácí

Lidé jedí kvůli koronaviru doma. Do restaurací se na meníčka nehrnou

Koronavirová pandemie mění zvyky ve stravování. V restauracích je poloviční zájem o polední menu. Lidé si zvykli vařit doma, bojí se chodit do provozoven nebo šetří. Naopak nárůst tržeb zaznamenali ti, kteří jídlo rozvážejí.

Jídlo voní až na ulici, ale problém je, že nikdo nejde. Pardubická restaurace otevírá v jedenáct, ale první zákazníci se objevili až po půl hodině. "My chodíme pravidelně," poznamenal jeden z hostů. Další doplnil, že se koronaviru nebojí. Jenže takových jako jsou oni je málo.


"Já si myslím, že se lidi dost bojí," přiznala vedoucí restaurace Sára Zemánková. Provozní restaurace Kristýna Zemánková popsala, jak se o hygienu v restauraci starají. "Dezinfikujeme před každým hostem, když přijde, a po každém, když odejde."

Související obsah


Jen za dezinfekci utratí restaurace týdně 2000 korun, ale tržby jsou přitom nízké. Dříve v restauraci denně obědvalo 60 lidí, v současnosti možná 20. Navařené jídlo tak mnohdy nemá kdo sníst. "Snažíme se lidi oslovit přes akce nebo přes novinky, aby k nám chodili," vysvětlila Sára Zemánková.


A podobný trend pozorují i restauraci na druhé straně města. Ke stolu nezasedla až polovina strávníků. Jedním důvodem může být i obava ze ztráty příjmu. "Moje vnučka je na 60 procentech doma, je to takový horší," popsala jedna z dotázaných.

Související obsah


A taky lidé vyprazdňují plné špajzy. V březnu totiž nasyslili, co se dalo. "Já si myslím, že lidí dojídají zásoby. Nakupovali, báli se, že bude všechno zavřený," doplnila Kristýna Zemánková. Navíc si zvykli jíst doma nebo v práci. Jednu z pardubických restaurací teď živí hlavně rozvoz jídel. "Bavíme se o nárůstu 30 až 50 procent," sdělil provozní restaurace Petr Popelka.


Obchodníci museli spoustu jídla vyhodit. Vládní opatření totiž přišla ve chvíli, kdy byla plesová sezóna. A přinesla obrovské ztráty na zboží. "U nás se to počítá ve statisících," dodal Popelka. Mnoho živnostníků tak své provozovny rovnou zavřelo.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz