Koronavirus

Zavře druhá vlna znovu celé Česko? Prymula řekl, zda se máme bát!

Zavře druhá vlna znovu celé Česko? Prymula řekl, zda se máme bát!
Zdroj: Profimedia

Aktuálně není ohnisko nákazy koronavirem jen v Dole Darkov, zvýšený výskyt nemoci je také v hlavním městě, včetně dělnických ubytoven. V rozhovoru to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Promluvil také o druhé vlně nákazy.

"Doufám, že na podzim všechno nezavřeme, ale druhá vlna je hodně pravděpodobná. Opatření jsou velmi rozvolněna. V Jižní Americe se koronavirus šíří nekontrolovatelným způsobem a očekává se, že ještě dva a půl měsíce se takhle šířit bude. Hrozí nebezpečí, že do Evropy přijde epidemie z druhé strany," popsal Prymula pro deník Právo.

Vzápětí dodal, že vzhledem k tomu, že evropské země rozvolňují opatření samy, tak se nemoc může na starý kontinent vrátit i dřív.

"Jsou i studie, které tvrdí, že druhá vlna už nepřijde, to ale považuji za věštění z křišťálové koule. Nikdo nemá tak dokonalý model, aby to mohl přesvědčivě dokázat," zamýšlí se Prymula.

Související obsah

Řeč přišla i na Prymulovu novou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Co vlastně obnáší? 

"Během koronavirové krize se zjistilo, že u nás máme ve zdravotnictví řadu zajímavých nápadů, špičkových vědců, ale nevidíme tolik jejich praktickou realizaci. Patentů je málo, řada z nich končí v zahraničí. Chceme je přitáhnout k nám. Znamená to reorganizaci zdravotnického výzkumu obecně, nastavit koncepci tak, aby fungovala centrální zadání výzkumu, abychom měli preferované oblasti sponzorované státem," vypočítává Prymula.

Zároveň řekl, že oblast výzkumu je to, co dělal celý život. A připustil, že "pandemie nekončí a možná bude ještě potřeba, abych byl angažován."

Opozici se nelíbí nové angažmá Romana Prymuly. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz