Domácí

Čeština byla těžká, tvrdí maturanti, potrápil je Neruda. Zkuste si test i vy!

Čeština byla těžká, tvrdí maturanti, potrápil je Neruda. Zkuste si test i vy!
Zdroj: Profimedia

V úterý ráno maturanti opět zasekli k didaktickým testům, tentokrát je čekal český jazyk a literatura. Na sociálních sítích od skončení zkoušky zaznívají názory, že oproti předchozím rokům byl letošní test těžší. Obzvlášť jim dal zabrat spisovatel Jan Neruda se svými Povídkami malostranskými. Na zadání testu se můžete podívat i vy a zkusit si, jestli byste letos udělali maturitu z češtiny.

Každý rok maturanti nad didaktickými testy lamentují, že byly některé úlohy příliš těžké - zejména v porovnání s cvičnými testy z předchozích let. Ani letos tomu nebylo jinak. "Byl to ten nejtěžší didaktický test z ČJ, který jsem dělala," tvrdí maturantka Petra. "Tenhle mi přišel nejtěžší ze všech, které jsem v minulosti zkoušel," souhlasí s ní Ondřej.

"To dělal nějakej náhodnej generátor, ne? Díky Cermatu, hřeju si místečko v září. Dobrý by bylo nemyslet jen na gymnázia," stěžuje si Lucie. A v čem maturanti tápali nejvíc? Nejčastěji na sociálních sítích zaznívá jméno Neruda. Několik otázek v didaktickém testu se totiž odvíjelo od textu, ze kterého měli studenti poznat Povídky malostranské a přiřadit k nim autora, kterým je právě Jan Neruda.

Někteří si stěžují, že tam napsali jen příjmení a zapomněli na jméno, které zadání požadovalo. Jiní uhádli správně název díla, ale přiřadili k němu špatného spisovatele - například Jaroslava Vrchlického či Karla Havlíčka Borovského.

Související obsah

Nejen na Nerudu si maturanti stěžují, ale rovněž na velké množství textu a málo času. "Hodně textu. Nestihla jsem vypracovat některá cvičení, i když na to bylo 75 minut," píše Kristýna. "Poslední dvě strany jsem už jsem tipovala, protože mi zbývalo posledních 10 minut," stěžuje si Kateřina. "My jako třída jsme podali námitku, že bylo málo času," dodala Pája.

Didaktický test z češtiny si můžete vyzkoušet i vy. Cermat už zveřejnil zadání, v galerii na konci článku se tak můžete podívat, jak vypadaly úlohy a oprášit si své znalosti. Odpoledne probíhají maturity z německého a ruského jazyka. V pondělí maturanti absolvovali didaktické testy z matematiky, francouzštiny a angličtiny.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz