Domácí

Nejvíc maturantů pohořelo v češtině. Cermat zveřejnil výsledky. OTESTUJTE SE

Nejvíc maturantů pohořelo v češtině. Cermat zveřejnil výsledky. OTESTUJTE SE
Ilustrační foto Zdroj: Thinkstockphotos

Nejvíc maturantů letos pohořelo ve zkoušce z českého jazyka, v závěsu je angličtina. V absolutních číslech se bude nejméně opakovat matematika, oproti jazykům si ji však vybralo minimum studentů. Cermat v pondělí zveřejnil kompletní přehled, jak ve státní části dopadli. Redakce TN.cz přináší zadání didaktických testů i oficiální výsledky. Vyzkoušejte si, jak byste u maturity obstáli.

Cermat vyhodnotil didaktické testy z češtiny, angličtiny a matematiky, které studenti psali na začátku května. Stejně jako před rokem měli kvůli covidové pandemii na jazyky o 10 minut a na matematiku o 15 minut více času.

"V jarním zkušebním období 2022 u didaktických testů společné části maturitní zkoušky neuspělo 13,7 procenta prvomaturantů. V řádném termínu jarního zkušebního období 2021 činila čistá neúspěšnost 11,2 procenta, v roce 2019 pak 14,1 procenta," informoval Cermat.

Související obsah

Státní část maturity z češtiny plnilo přes 65 tisíc studentů, z nichž přes šest tisíc (9,4 procenta) neuspělo. V absolutních číslech je to nejvíc, procentuálně vede matematika. Loni pohořelo jen 4,7 procenta studentů. Podle Cermatu je ale letošní neúspěšnost srovnatelná s roky 2017 až 2019, kdy neuspělo 9,5 až 10,5 procenta prvomaturantů.

Maturita z českého jazyka a literatury 2022

Matematika, kterou si vybralo 11 tisíc maturantů, dala studentům zabrat. Přes tisíc (10,1 procenta) jich bude zkoušku opakovat v září. Před rokem bylo v matematice neúspěšných 16,6 procenta maturantů.

Související obsah

Maturita z matematiky 2022

"U zkoušky z anglického jazyka neuspělo 6,4 procenta z 52 tisíc konajících prvomaturantů (přes tři tisíce, pozn. red.). V minulém školním roce u zkoušky neuspělo 6,3 procenta prvomaturantů, v letech 2017 až 2019 se neúspěšnost u zkoušky pohybovala v rozmezí 3,6 až 6,2 procenta," uvedl Cermat.

Maturita z anglického jazyka 2022

Z méně frekventovaných jazyků dopadla nejhůř němčina, druhý pokus bude potřebovat 16,6 procenta maturantů. Ruštinu bude opakovat 10,1 procenta studentů, francouzštinu 4,3 procenta a španělštinu 0,7 procenta.

Související obsah

"Maturanti, kteří v květnovém termínu u didaktických testů neuspěli, nebo se z konání zkoušek omluvili řediteli školy do tří pracovních dnů, budou moci konat zkoušky společné části od 1. do 6. září 2022 v rámci podzimního zkušebního období maturitní zkoušky," doplnil Cermat.

Maturity na středních školách by mohly být lehčí než na gymnáziích:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz