Zahraničí

Video zachycuje, co předcházelo smrti George Floyda! Zemřít nemusel

Smrt černocha George Floyda při policejním zákroku v ulicích amerického Minneapolisu odstartovala ve Spojených státech vlnu nepokojů. Díky svědectví přítomných i dostupných záběrů z bezpečnostních kamer si lze konečně alespoň částečně složit obrázek o tom, co se 25. května vlastně stalo.

Generální prokurátor Keith Ellison plánuje zpřísnit obvinění policisty Dereka Chauvina z vraždy černocha, jehož smrt rozpoutala nepokoje. Nově je stíhán pro vážnější trestný čin vraždy druhého stupně. Uvedl list The Star Tribune. Obvinění byli také i tři Chauvinovi kolegové, kteří byli 25. května u zásahu, při kterém Floyd zemřel.

Celému incidentu a následující celosvětové dohře předcházel obyčejný nákup cigaret. Šestačtyřicetiletý George Floyd si chvíli po 20. hodině tamního času vyrazil do jedné z minneapoliských večerek koupit cigarety. Ty zaplatil dvacetidolarovou bankovkou, která se ale mladému muži za kasou zdála falešná.

Když na to Floyda upozornil, ten měl odmítnout zboží vrátit, a navíc byl dle slov mladíka za pokladnou silně opilý. Dokonce se měl být i hrubý. Prodavač na něho zavolal policii, kterou informoval i o tom, že Floyd spolu s dalšími lidmi sedí v autě poblíž obchodu. Nahlásil i jeho registrační značku.

Související obsah

Není jasné, zda policisté věděli o jeho trestní minulosti a zda bylo auto registrované přímo na Floyda. George, jehož smrt otřásla nejen Amerikou, totiž strávil pět let za mřížemi za loupežné přepadení. Muži zákona na místo dorazili ve 20:08, tedy pouhých sedm minut po incidentu s falešnou bankovkou.

Jeden z policistů měl na posádku auta namířit zbraň a Floyda vytáhnout z auta. Ve videu, které zákrok zachycuje, však žádná zbraň není patrná. V okamžiku, kdy mu policisté chtěli nasadit pouta, se George měl bránit a vzpouzet. Uklidnil se až poté, co ho spoutali a oznámili mu, že je podezřelý z placení padělanou bankovou. Do policejního vozu se však Floyd odmítal usadit – mužům zákona se vzpíral a tvrdil, že trpí klaustrofobií.

Související obsah

Na pomoc dorazila dvoučlenná posila, ke které patřil i policista, který čelí obvinění z vraždy třetího stupně a zabití. Tím je Derek Chauvin, který při zákroku na Floyda zaklekl tak, že mu kolenem zablokoval krk a zřejmě i dýchací cesty. George při potyčce s policisty, zhruba ve 20:19 tamního času, upadl na zem vedle policejního vozu.

Americký prezident Donald Trump nařídil povolat všechny dostupné síly za účelem potlačení rasových nepokojů:

V jednom z prohlášení, které popisuje události toho dne, stojí, že měl Floyd spadnout úmyslně. Odmítal zůstat v klidu a zuby nehty se měl bránit nastoupit do služebního auta. Když ho Chauvin znehybnil tím, že mu klekl na krk, měl tvrdit, že nemůže dýchat. "Bolí mě žaludek. Bolí mě krk. Všechno bolí. Potřebuji trochu vody nebo něco, prosím, prosím," říkal Floyd.

Související obsah

Prosby měl opakovat neustále dokola a čím dál častěji říkal, že nemůže dýchat. Slova "nemůžu dýchat" (I can't breathe) se stala rovněž heslem rasových demonstrací, které Floydova smrt odstartovala nejprve ve Spojených státech, krátce na to už po celém světě, například ve Francii či Austrálii.

Zasahující policista ale stisk nepovolil. Floyda podle videozáznamů a svědků pomalu dusil 8 minut a 46 vteřin. Ačkoli muž ztratil vědomí zhruba po šesti minutách, Chauvin prý nedbal proseb svědků. Jeden z policistů se měl pokusit nahmatat Floydovi pulz, ale marně. Krátce poté, co ho převezli do nemocnice, lékař konstatoval Georgovu smrt.

Související obsah

Po Floydově úmrtí byly provedeny dvě na sobě nezávislé pitvy. První, úředně nařízená, uvádí, že k jeho smrti vedla kombinace ostrého policejního zásahu, zdravotních problémů a intoxikace omamnými látkami. K tomu všemu se měly přidružit ještě Floydovy zdravotní problémy, včetně onemocnění srdce a koronárních tepen. Dušení, vyvolané tlakem na hrudník a břicho, případně škrcení, jeho úmrtí tak prý nezpůsobilo.

S tímto závěrem se nesmířila Floydova rodina, která naopak tvrdí, že George byl zdravý muž a jeho smrt způsobilo udušení. "Nálezy ukazují na traumatickou asfyxii jako příčinu smrti a zabití jako druh smrti," popsala patoložka Allecia Wolsonová z univerzity v Michiganu, která se na pitvě podílela.

Související obsah

Smrt George Floyda řada lidí vnímala jako rasový útok a po celých Spojených státech se vzedmula vlna demonstrací. Na jejich potlačení musela být dokonce povolána národní garda. Protestující požadují potrestání i zbylých třech policistů, kteří se na zákroku proti Floydovi podíleli. Skutečnost, že Derek Chauvin, který je z jeho smrti obviněný, dostal vyhazov a čeká ho ještě soudní dohra celého incidentu, pro ně není dostatečnou satisfakcí.

Při protestech v Las Vegas došlo i na střelbu. Jeden z policistů bojuje o život:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz