Sněmovna

Ve Sněmovně to vřelo. "Bolševický cenzor!" vyjel na šéfa KSČM Ferjenčík

Poslanci ve čtvrtek na mimořádném jednání opět vystavovali pomyslný účet vládě za to, jak postupovala během pandemie. Řeč se stočila i ke kontroverznímu úmyslu státu vstoupit do společnosti Smartwings. Pirátského poslance Lipavského ale v proslovu přerušil šéf komunistů Vojtěch Filip, za což od opozice sklidil drsnou kritiku.

Opozice neprosadila návrh na založení sněmovní vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných pomůcek při epidemii koronaviru. 

"Argument - kontrola NKÚ stačí a pokud něco odhalí, tak ji zřídíme. Ráda jej v budoucnu připomenu," napsala na twitter předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Související obsah

Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny svolali opoziční ODS a Piráti, aby prověřili postupy vlády při řešení koronavirové krize, ale i nákup ochranných pomůcek během nouzového stavu. Součástí bodu byl i "podíl v soukromých firmách." Tématu se chopil pirátský poslanec Jan Lipavský, který otevřel otázku kontroverzního plánu státu vstoupit do společnosti Smartwings a zachránit ji tak před krachem.

Když ale začal hovořit o čínském podílu a investicích, náhle mu do řeči vstoupil předsedající Vojtěch Filip (KSČM), který trval na tom, že Lipavský odbočuje z tématu. Ten nesouhlasil a apeloval na Filipa, ať mu tedy odebere slovo. "Chci to slyšet z vašich úst," řekl Lipavský. Toho se však nedočkal. Filip místo toho vyzval poslance, ať o tématu hlasují.

Ve Sněmovně utnutí rozpravy vyvolalo bouřlivé reakce od opozice, což posílil fakt, že při hlasování většina poslanců rozhodla, že se toto téma řešit nebude. "Když jsou tady ve Sněmovně dvě síly, z nichž jedna je vládní koalice a podporující strany, a druhá je opozice, tak z logiky věci má těch hlasů míň," argumentoval naštvaný předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"Chci se zeptat - když se předsedající rozhodne v danou chvíli, že se mu nelíbí něco, co někdo říká, budeme i příště rozhodovat tímto způsobem? I když je tu název bodu takhle explicitní, tak se sněmovní většina rozhodne, že to není k věci?" dodal rozčileně.

Jeho stranický kolega Mikuláš Ferjenčík reagoval ještě ostřeji. "Chtěl bych poprosit pana předsedajícího, aby necenzuroval. Bolševický cenzor tu odebírá slovo za to, že někdo hovoří o nákupu soukromých firem státem! My jsme svolali mimořádnou schůzi, abychom tu jednali mimo jiné i o Smartwings," vyčetl Filipovi Ferjenčík.

Ostrou kritikou opozice nešetřila ani v souvislosti s vládou. V ministerské řadě totiž večer seděl pouze jeden ministr, a to šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Já jsem skutečně chtěl poděkovat ministrům, že naslouchají a že reflektují to, co po nich chce opozice, ale nemůžu to udělat. Budu tedy mluvit k ministrům, kteří si to pak někde možná přečtou," řekl Bartoš.

Největší kritiku si za svou nepřítomnost vysloužil premiér Andrej Babiš. Opozice totiž poukazovala na to, že právě on za kroky vlády zodpovídá. Bránit se ho jali poslanci za hnutí ANO. Upozorňovali na to, že na schůze Sněmovny v minulosti nechodili ani ministři z pravicových vlád. "Já jsem pro kritiku. Ale napřed si zametu před vlastním prahem," vyjádřil se poslanec Josef Hájek (ANO).

Související obsah

Řeč přišla i na nákup ochranných pomůcek během nouzového stavu. Na programu schůze byla také debata o občanech. Přesněji o těch, kteří během pandemie koronaviru nedostali od státu žádnou finanční injekci. Především Piráti pak chtějí od vlády slyšet, jak se připravuje na příchod případné druhé vlny nákazy a jestli aktualizuje pandemický plán.

Ze čtvrteční schůze dolní komory Parlamentu vzešla řada úkolů, které ministři musejí splnit. Například ministerstvo zdravotnictví bude muset do konce června dopracovat projekt chytré karantény. Pravidelně se pak bude scházet ústřední epidemiologická komise.

Ke kritickým hlasům z řad opozice se připojil i koaliční ministr vnitra a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček. Ten ve středu médiím řekl, že by podle něj byla na místě výměna na postu ministra zdravotnictví.

V rozhovoru se k průběhu zasedání vyjádřil Petr Fiala:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz