Zahraničí

Největší pohroma za desetiletí! Indii a Pákistán pustoší žravá sarančata

Indie a Pákistán čelí největší invazi sarančat od devadesátých let. Hejna žravého hmyzu čítají miliony jedinců a na délku mají i sedm kilometrů. Přemnožená sarančata podnikají nálety hlavně na úrodu zemědělců. Na pokoji ale nenechávají ani obyvatele větších měst.

V Džajpuru, hlavním městě indického státu Rádžastán, se ozývá nepříjemné šustění křídel. Terasu jednoho z domů obsadily statisíce žravých sarančat pustinných, které v okolí už přes dva týdny decimují úrodu zemědělců. Nezvaní vetřelci svá stanoviště odmítají opustit, přestože se je lidé snaží vyhnat rámusením.


Videa a fotografie drzých nájezdníků zaplavily internet. Není divu - podobnou invazi sarančat Indové zažili naposledy před 30 lety. Obávaní škůdci, kteří denně sežerou tolik potravy, kolik sami váží, vytváří obří hejna, která zatím v Indii zplundrovala 50 tisíc hektarů půdy.

Související obsah


Invaze se obávají i obyvatelé indického Dillí, kam by se hladová sarančata brzy mohla přesunout. Úřady proto radí obyvatelům, aby dělali hluk a tím hmyz donutili, aby město na své pustošivé misi po jižní Asii vynechal.


Zkáze biblických rozměrů čelí i Pákistán. Právě odsud se sarančata do Indie přemístila.


"Jakmile sem přiletěla, vynaložili jsme spoustu úsilí, abychom je odehnali, ale nedokázali jsme to. Pak jsme zkontaktovali úřady a ty sem vyslaly pracovníky s postřikem,“ řekl zemědělec z Bahawalnagaru Muhammad Amdžad.


Chemické postřiky ale zatím ničivý dopad náletů příliš nezmírnily, a tak se místní snaží sarančata vyhnat i vlastními silami.

ls, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz