Domácí

Zmizí z Prahy další Koněv? Lidé chtějí změnit jméno ulice, už vymysleli nové

Po odstranění sochy maršála Koněva z Prahy 6 se chtějí Pražané zbavit další připomínky kontroverzního ruského vojevůdce. Tentokrát by měl z Prahy 3 měl zmizet název Koněvovy ulice. Podle petice, kterou obyvatelé podepsali a vložili do rukou starosty městské části, by se ulice měla nově jmenovat ulice Marie Terezie.

"Na radnici mě trochu přepadli Jaroslav Novák, Děpold Czernin a Adam Komers. Přinesli mi Petici za přejmenování pražské Koněvovy ulice jménem Marie Terezie," napsal na facebooku starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). To, že lidé volají po přejmenování Koněvovy ulice, pro něj nebylo překvapením. Ovšem požadovaný nový název pro něj byl novinkou.

"Myšlenka na přejmenování Koněvky je stará přinejmenším třicet let. Nejčastěji padají návrhy na Hartigovu či navrácení původního názvu Poděbradova. Ale návrh na ulici Marie Terezie jsem poprvé slyšel až od těchto pánů," uvedl Ptáček.

Petici podepsalo celkem 1060 signatářů. Důvodem je rostoucí antipatie k Ruské federaci a jejímu přístupu k České republice. "My, níže podepsaní, protestujeme proti vměšování Ruska do vnitřních věcí ČR v důsledku odstranění sochy maršála Koněva. Odmítáme se podřizovat ruskému diktátu," stojí v petici.

"Žádáme pražské politiky, aby jako adekvátní odpověď na ruské nehoráznosti přejmenovali Koněvovu ulici na ulici Marie Terezie. Proč právě jejím jménem? Tato slavná a významná panovnice otevřela moderní dějiny našeho státu, navíc touto trasou vedla půodní císařská silnice," pokračuje text petice.

Související obsah

Jak uvádí autoři petice, požadavek přichází v souvislosti s odstraněním sochy maršála Koněva z Prahy 6, které vyvolalo bouřlivou reakci Ruska. Představitelé Ruské federace akt označili za porušení bilaterální smlouvy mezi Českem a Ruskem a navrhovali starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) trestně stíhat. Více informací o odstranění sochy se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz