Koronavirus

Koronaviru se zbavila další země! Lidé ani nemusí dodržovat rozestupy

Koronaviru se zbavila další země! Lidé ani nemusí dodržovat rozestupy
Zdroj: Getty Images

Život na Novém Zélandu se vrací k normálu. Tamní premiérka oznámila, že země porazila koronavirus. Už dva týdny se neobjevil žádný nový případ. Limity proto už nejsou ani pro hromadné akce, hranice ale zůstávají pro cizince uzavřeny.

Premiérka Jacinda Ardernová si podle svých slov střihla oslavný taneček, když se dozvěděla, že v zemi není žádný aktivní případ nákazy koronavirem. Už více než dva týdny se navíc neobjevil žádný nový pacient s onemocněním Covid-19. Informuje o tom portál BBC.

"Jsme sice v bezpečnější a silnější pozici, cesta k životu před Covidem ale stále není jednoduchá. Odhodlání a zájem, které se dosud soustředily na naše zdraví, teď investujeme do obnovy ekonomiky. Práce ještě není u konce, ale tohle je bezpochyby milník," uvedla premiérka.

Nový Zéland se úderem půlnoci posunul na úroveň jedna tamního čtyřbodového výstražného systému. Podle nových pravidel se mohou lidé stýkat, jak chtějí, a nemusí dodržovat žádné rozestupy, i když jsou doporučeny. Také hromadné akce nemají omezený počet účastníků.

Otevřít mohou všechny prodejny, podniky a další pracoviště a do škol se vrací všichni žáci. Svatby, pohřby i cestování v MHD se neřídí žádnými speciálními hygienickými nařízeními. Hranice ale zůstávají pro cizince zavřené a občané, kteří se vrátí ze zahraničí, musí do 14denní karantény.

Související obsah

Vláda vytvořila výstražný systém na konci března a země rovnou přešla na čtvrtou, nejvyšší úroveň. Většina obchodů musela zavřít, stejně jako školy, lidé měli být co nejvíce doma. Po více než pěti týdnech se Nový Zéland posunul do třetí kategorie, kdy se otevřely například restaurace s výdejním okýnkem.

Komunitní přenos postupně mizel, a tak vláda v polovině května znovu snížila výstrahu na druhý stupeň. Na první se měla země přesunout původně až 22. června, nepřibývaly ale žádné nové případy, proto se vše urychlilo. Podle portálu worldometers.info bylo v zemi 1504 případů, 22 lidí zemřelo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz