Zahraničí

Johnson zruší většinu covidových omezení. Anglie se rozloučí s rouškami

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil, že postupně zruší většinu protiepidemických opatření v Anglii. Lidé se rozloučí s povinným nošením roušek či prokazováním zdravotními průkazy.

Boris Johnson ve středu v Dolní sněmovně oznámil, že se Anglie bude postupně zbavovat covidových omezení. Od čtvrtka příštího týdne už nebude povinné mít zakrytá ústa respirátorem v hromadné dopravě, ve školách či na veřejnosti. Podle webu BBC si ostatní britské regiony budou určovat vlastní epidemická pravidla, která jsou často přísnější.

Související obsah

S respirátory končí i povinnost prokazovat se zdravotním průkazem při vstupu do nočních klubů a při vstupu na některá velká shromáždění. Podniky si ovšem budou moct samy určit, zda budou průkazy vyžadovat.

Jediné, co se v Anglii zatím nezmění, je povinnost izolace, pokud člověku vyjde pozitivní test na koronavirus. Platnost zákona o izolaci však končí v březnu, premiér se dokonce bude zabývat možností zrušit zákon ještě dříve.

I přes rozvolnění opatření však premiér uvedl, že vláda stále doporučuje používání respirátorů v uzavřených nebo přeplněných prostorech, není to však povinností. 

Související obsah

"Rozhodnutí se odrážejí na záměru britské vlády, která věří svému lidu, že v jednotlivých situacích bude jednat zodpovědně," prohlásil během prohlášení Johnson. Dodal, že se britská vláda rozhodla vydat jiným směrem než většina Evropy.

Oproti Anglii se ostatní britské regiony do rozvolnění nehrnou. Ve Skotsku se například znovu otevírají noční kluby, nošení roušek je však stále povinností. Ve Walesu musí také nadále nosit roušky a co se týče hromadných akcí, zúčastněných venku může být maximálně 500, uvnitř 30. Podobně je na tom Severní Irsko, kde se bary, restaurace i kluby zavírají o půlnoci a zakrytá ústa jsou pro vstup podmínkou.  

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz