Koronavirus

Koronavirus se v Číně mohl objevit už v létě! Prozradily ho satelitní snímky

Koronavirus se v Číně mohl objevit už v létě! Prozradily ho satelitní snímky
Zdroj: Profimedia

Koronavirus se mohl Wu-chanem šířit již loni v srpnu. Uvádí to průzkum Harvardské univerzity a dalších institucí na základě analýzy satelitních snímků. Čína závěry studie odmítá.

Pomocí vyhodnocení satelitních snímků, které zabírají parkoviště před páteřními wu-chanskými nemocnicemi, a analýzou hesel zadávaných do internetových prohlížečů výzkumníci z Harvardu, Bostonské univerzity a Bostonské dětské nemocnice určili, že se koronavirus mohl ve Wu-chanu objevil již loni v létě. Na studii upozornil britský The Guardian.


Výzkumníci zkoumali počty aut zaparkovaných u nemocnic podle satelitních snímků z ledna 2018 až dubna 2020. Silný nárůst v počtu obsazených parkovacích míst zaznamenali v srpnu 2019. Období mezi zářím a říjnem 2019 bylo nejvytíženější.

Satelitní snímky parkoviště u nemocnice Tchien-jou. První snímek v řadě pochází z října 2018, druhý z října 2019 a třetí z únoru 2020:

Satelitní snímky tržnice Chua-nan. První ze září 2019, druhý z únoru 2020:


"Nynější důkazy poukazují na to, že virus již v době oficiálního propuknutí mohl mezi lidmi kolovat. Zaznamenali jsme nárůst nemocničního provozu a rostoucí trend ve vyhledávání hesel na internetu v pozdním létě a na brzký podzim," popsali výzkumníci. Celou zprávu (v angličtině) si můžete přečíst zde.

Související obsah


"Zatímco heslo jako 'kašel' se může objevit v souvislosti s obdobím chřipkové sezóny, 'průjem' je spíše specifičtější pro Covid-19 a ukazuje na souvislost se současnou pandemií," stojí ve studii.


Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing prý studii nečetla, její závěry ale odmítá. "Myslím, že je extrémně absurdní přijít se závěrem založeným na povrchním zkoumání faktorů, jako je dopravní provoz," řekla podle The Guardian. Studie zatím není oficiálně hotová, v současnosti je ve fázi připomínkového řízení.


První oficiální případy koronaviru se objevily v souvislosti s tržnicí Chua-nan na konci loňského prosince. Nemocí se nakazilo minimálně 7,2 milionu lidí, přes 400 tisíc jich zemřelo.

Nakažených v dole Darkov je už 400 a číslo bude nejspíš stoupat. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz