Pomoc v předcházení stresových situací na pracovišti slibuje nová aplikace od výzkumníků z Univerzity Palackého (UP). Prostřednictvím vyhodnocení změn srdečního tepu určí, jak moc je člověk vytížený.
Nová aplikace od výzkumníků z Olomouce by mohla pomoci zmírnit zátěž pracovníků, kteří jsou v práci vystavení velkému tlaku a jsou ve stresu. A to pomocí měření proměnlivého srdečního kmitočtu (HRV), tedy výkyvů v srdečním tepu.
"Fyziologické výkyvy srdeční frekvence odrážejí aktivitu nervového systému a jsou objektivním indikátorem reakce organismu na fyzický a psychický stres, a to nezávisle na pocitech jedince," uvádí UP.
"Monitoring zaměstnanců se dnes jeví jako velmi perspektivní. Rozhodli jsme se jím zabývat s cílem předcházet nebezpečí vzniku syndromu vyhoření, zranění, případně chyb z důvodu nepozornosti nebo vyčerpání, a to i na základě reálných požadavků z průmyslu,“ uvedl Petr Suchomel z Vědeckotechnického parku UP.
Aplikace následně získaná data vyhodnotí, vypočítá takzvané TR skóre a navrhne doporučení pro pokračování tréninku či pracovní zátěže. Výsledky i doporučení se dají prohlížet v mobilní aplikaci i na webu a sdílet s trenérem nebo oprávněným pracovníkem ve firmě. Aplikaci je možné prostřednictvím drobných úprav přizpůsobit pro sledování různých variant stresu.
Jak čelit rodinnému stresu se podívejte v reportáži televize Nova:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz