Koronavirus

Počet testů na koronavirus dál klesá. Vojtěch: Bylo by to vyhazování peněz

Počet testů na koronavirus, které provádí laboratoře po celém Česku, dlouhodobě klesá. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl dva důvody, proč tomu tak je. V menším počtu testovaných nevidí žádný problém.

Nejvíce testů provedly laboratoře 5. května, kdy vyhodnotili 9383 vzorků. Od té doby počet testovaných dlouhodobě klesá. Ve statistice jsou vidět víkendové výkyvy, kdy měli lékaři méně zájemců. V posledním týdnu se ale neprovádí více než pět tisíc testů denně.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde o přirozený následek toho, že klesá počet nakažených. Plošně už se koronavirus nešíří a zdravotníci se soustředí především na jeho lokální ohniska, která jsou v současnosti na Karvinsku, Olomoucku nebo v Praze.

"Pokud skutečně dneska máte ve většině regionů nulový výskyt, tak není efektivní, a bylo by to možná i vyhazování peněz, testovat plošně ve chvíli, kdy vlastně není žádný pozitivní pacient a nejsou žádné jeho kontakty," uvedl Vojtěch na tiskové konferenci první z důvodů snížení testů.

Související obsah

Tím druhým je podle něj fakt, že ubývá také lidí, kteří by si test na koronavirus platili sami, jako tomu bylo například v případě pendlerů, kteří museli po návratu ze zahraničí dokazovat, že jsou zdraví. Teď se ale hranice se sousedními zeměmi otevřely a test už není potřeba.

"Beze sporu to bude trend, který uvidíme v následujícím období, až se spustí ten takzvaný semafor. Až bude více zemí, kam budou lidé moci cestovat, tak bezesporu bude klesat i počet samoplátců. Určitě to nevnímáme nijak negativně, je to odrazem epidemiologické situace," doplnil ministr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz