Domácí

"Byl rasista." Socha Winstona Churchilla v Praze se stala terčem vandala

Pomník bývalého britského premiéra Winstona Churchilla na stejnojmenném náměstí v Praze posprejoval neznámý vandal. Na podstavec napsal, že byl Churchill rasista. Případem se zabývá policie.

Nápis "Byl rasista" a heslo "Black Lives Matter" se objevily na soše na pražském Žižkově v noci na čtvrtek. "Neznámí pachatelé či pachatel tam poničili sochu sira Winstona Churchilla a způsobili škodu ve výši jednoho tisíce korun, škoda je zatím předběžná," sdělil mluvčí policie Jan Rybanský.

Zřejmě jde o součást celosvětových protestů proti rasové nesnášenlivosti po smrti černocha George Floyda po zatýkání v americkém Minneapolisu. Na sochy Churchilla se demonstranti zaměřili i ve Velké Británii. Radnice Prahy 3 už nechala nápis odstranit.

Na místo byla povolána čistící firma a zhruba po hodině nápis odstranila. "Celý případ je prošetřován pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, pokud budou viníci dopadeni, hrozí jim až jeden rok za mřížemi," doplnil Rybanský.

Související obsah

Po nápisu nezůstala ani stopa. Místo něj tam je teď transparent s nápisem, který připomíná zásluhy Winstona Churchilla za druhé světové války.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz