Zahraničí

Krvavé protesty za černocha Floyda stále pokračují. V Seattlu se střílelo

Ani dva týdny po smrti George Floyda v americkém Mineapolisu neutichají protesty proti policejní brutalitě a rasismu. Například v Seattlu najelo auto do davu lidí a řidič pak jednoho z demonstrantů postřelil. Ve Velké Británii se stala terčem demonstrantů socha obchodníka s otroky.

Socha Edwarda Colstona, který prodal do Spojených států desítky tisíc lidí z Afriky, končí v řece. Ještě předtím jí jeden z demonstrantů v Bristolu klečí na krku. Scéna připomíná poslední momenty života George Floyda, který zemřel po policejním zákroku.

"Došlo k incidentu, který se vám nemusí líbit, ale je opravdu důležité, aby naši politici pochopili, co tento čin znamená. Musí vědět, že je tu větší problém. Jedná se o rasovou nerovnost," popsal Marvin Rees, starosta Bristolu.

Související obsah

Podobný osud postihl i další sochy. Terčem demonstrantů se v Londýně stal třeba památník Winstona Churchilla. Jeden z demonstrantů ho posprejoval. I přesto, že se Británie řadí mezi jednu z nejvíce koronavirem zasažených zemí v Evropě, tisíce Britů vyšly do ulic. Protestovalo se i v Manchesteru, Nottinghamu nebo Edinburghu.

"Chtěl bych vyzvat lidi, aby se k situaci nadále vyjadřovali, a já vás v tom podporuji, ale prosím – nerozšiřujte tento virus, který již způsobil tolik škod a který začínáme mít pod kontrolou," žádá britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Související obsah

Nečekaný incident se odehrál v americkém Seattlu. Přímo mezi demonstranty vjel autem ozbrojený muž a jednoho z nich postřelil. Následně se vzdal policii. "Viděla jsem, jak se všichni shlukli kolem auta a pokusili se ho zastavit," popsala jedna ze svědkyň události. Postřeleného muže odvezli záchranáři do nemocnice. Příčinu incidentu vyšetřují policisté.

Hlasy protestujících vyslyšela městská rada ve městě Minneapolis, kde Floyd při zatýkání zemřel. Město plánuje rozpustit obecní policii. Tu by měl nahradit nový bezpečnostní systém.

Související obsah

Rozloučit se s Floydem během pondělí mohli přátelé i veřejnost. Rakev je v jeho rodném městě Houstonu. Příchozí ale musí dodržet přísné hygienické podmínky. Vpuštěni budou pouze s rouškou a v rukavicích. George Floyd bude v úterý pochován na předměstí amerického města Pearland do hrobu vedle své matky.

NN, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz