Domácí

Nejméně svateb za 100 let! Statistici řekli, kdy se lidé nejčastěji rozvádí

Nejméně svateb za 100 let! Statistici řekli, kdy se lidé nejčastěji rozvádí
Zdroj: Profimedia

V březnu se v Česku konalo nejméně svateb v historii, bylo jich méně než 600. Důvodem jsou opatření spojená s epidemií koronaviru, která sňatek neumožňovala, nebo omezovala. Celkově v průběhu prvního čtvrtletí Češi uzavřeli 3,5 tisíce manželství.

Po vyhlášení nouzového stavu v polovině března nebylo podle výkladu matrikářů možné uzavírat sňatky. Až v půlce dubna vláda povolila svatby do deseti lidí, navíc za přísných hygienických podmínek. Svatebčané museli mít roušky a po obřadu se všechny předměty dezinfikovaly.

Omezení se tak projevila i ve statistikách. "Obyvatelé Česka uzavřeli v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku 3,5 tisíce sňatků, což bylo o téměř 600 méně než o rok dříve," informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Negativně se do historických tabulek podepsal právě březen, kdy se v Česku konalo méně než 600 svateb. Jde o nejnižší měsíční počet sňatků za více než stoletou historii Česka a Československa.

Související obsah

Nezvykle mnoho manželství naopak vzniklo v únoru - 2,2 tisíce, což je nejvyšší počet v tomto měsíci od roku 2003. Podle ČSÚ k tomu přispěla zajímavá data v kalendáři. "Až třetina únorových novomanželů si pro svůj svatební den zvolila sobotu 22. 2. 2020 a na svatební obřady byla bohatá i sobota 29. 2. a čtvrtek 20. 2.," uvedli analytici.

Během prvního čtvrtletí vzrostla populace Česka pouze o 425 lidí zhruba na 10,7 milionu. Počet zemřelých převýšil počet živě narozených dětí o 3,8 tisíce. Kvůli epidemii koronaviru ubylo také zahraničních migrantů, úřady jich ale i tak zaznamenaly 4,2 tisíce. Jde o meziroční pokles o více než polovinu.

Od ledna do března se živě narodilo 26,2 tisíce dětí, téměř polovina z nich byla nemanželská. Zemřelých bylo zhruba o 200 méně než v témže období loňského roku, asi 30 tisíc. Jejich počet stoupl jen ve věkových kategoriích 75 až 79, 90 až 94 a 95 až 99.

Související obsah

Na začátku roku se rozvedlo 5,2 tisíce párů, což je meziročně o téměř 0,9 méně. Rozchod rodičů postihl 4,8 tisíce dětí, naopak ve 42 procentech bývalí manželé potomky neměli. Nejvíce rozvodů bylo po dvou až sedmi letech manželství.

Podívejte se na to, jak probíhala jedna z prvních svateb po uvolnění opatření:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz