Zahraničí

Přes zákaz uspořádali svatbu. Noc strávili v cele, policie zadržela i kněze

Přes zákaz uspořádali svatbu. Noc strávili v cele, policie zadržela i kněze
Zdroj: Getty Images

Zákaz vycházení, shromažďování, organizování hromadných akcí. S tím se nyní potýkají kvůli epidemii koronaviru potýkají občané nejedné země. Řadě z nich ale chybí potřebná disciplinovanost a snaží se nařízení obcházet.

Zorganizovat svatbu dnes trvá novomanželům často i více než rok a účty za den D jdou do desítek i stovek tisíc. Oči pro pláč tak jistě zůstaly mnoha nevěstám, které si svůj den naplánovaly na první jarní dny. V Česku totiž stále platí v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem zákaz organizovat jakékoli hromadné akce, až na výjimky tedy včetně svateb.

Podobná nařízení omezující pohyb a shromažďování platí ale i v mnoha zahraničních zemích. Například v Jihoafrické republice. Přesto tu musela nedávno policejní hlídka zasahovat ve městě Richards Bay v provincii KwaZulu-Natal na nepovolené svatbě.

Související obsah

Ženich a nevěsta do chomoutu spěchali zřejmě tak rychle, že si s omezujícími nařízeními nedělali hlavu a termín plánovaného obřadu nezměnili. Na svatbu si dokonce pozvali asi padesátku hostů. Jenže na rituál v podobě přenášení novomanželky přes práh již nedošlo. Místo do luxusní limuzíny si novomanželé nastoupili do policejního auta a svatební noc strávili v celách předběžného zadržení – pěkně každý zvlášť.

Jak informoval web southafrican.com, kromě samotného páru policisté zadrželi padesátku svatebních hostů a dokonce i kněze, který měl pár oddávat. Před soud budou muset všichni, a to pro porušení zákazu shromažďování a zákazu vycházení s výjimkou nákupu potravin a podobných neodkladných činností. Prohřešili se také proto, že většina z nich ignorovala nařízení chránit se pomocí roušky.

Související obsah

Jihoafrická republika má ze všech afrických států nejvíce potvrzených případů nákazy Covid-19, aktuálně je zde již 2003 nakažených a 24 mrtvých. Ve srovnání s ostatními kontinenty vykazuje Afrika celkově podstatně nižší čísla. K 11. dubnu je v celé Africe 13 674 nakažených a 701 mrtvých, zatímco Evropa má již 830 977 nakažených a Severní Amerika 537 569 nemocných. Nízký počet případů na kontinentu by ovšem mohl být výsledkem nedostatečného testování.

Nákaza by se ve skutečnosti mohla šířit mnohem masivněji, a to právě i díky velké nedisciplinovanosti místních obyvatel. Během prvních několika dní po vyhlášení nouzových opatření musela policie zadržet 17 tisíc lidí, kteří je porušovali.

Nedostatečné testování dělalo zprvu problémy i v Česku. Počty ale s každým dnem stoupají, brzy bychom podle Andreje Babiše měli zvládat i dvacet tisíc testů denně. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz