Domácí

Lidé mohou přijít o příspěvek na bydlení! Pozor na odklad nájemného

Lidé mohou přijít o příspěvek na bydlení! Pozor na odklad nájemného
Zdroj: Getty Images

Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, by o něj mohli přijít, pokud využijí možnost odložit placení nájemného kvůli koronakrizi. Příspěvek se totiž vyplácí až za vyřízení platby, varuje ombudsman.

Dobře myšlený zákon, který má pomoci lidem s výpadkem příjmů, aby mohli odložit placení nájmu, se může obrátit proti nim. Příspěvek na bydlení se totiž vyplácí zásadně na základě již zaplaceného nájmu.


"Pokud ale nájemníci v těchto měsících využili nebo využijí možnosti odkladu, nebudou moct doložit vynaložené náklady na nájemné a na příspěvek jim nemusí vzniknout nárok," uvedla mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.

Související obsah


Výjimka není možná. "Jestliže si platbu nájemného odložili, měli by podle ombudsmana zvážit možnost doplacení nejpozději do konce června, aby se jim náklady na bydlení vynaložené ve druhém kalendářním čtvrtletí do nároku na příspěvek započítaly. Započítává se průměr ze zaplacených nákladů za čtvrtletí," vysvětlila Hrazdílková.


Odklad může způsobit ještě jeden problém. "Odložením vzniká nájemcům pomyslný dluh a později budou muset uhradit jak aktuální nájemné, tak i to odložené za předchozí měsíce. Příspěvek na bydlení ale na úhradu celého odloženého nájemného nedostanou, protože výše příspěvku je zastropována. Zjednodušeně řečeno tak dostanou příspěvek na bydlení na nájemné za předchozí tři měsíce, ale už ne za měsíce, kdy jim odložením platby vznikl na nájemném dluh," varovala Hrazdílková.

Nájemníci budou smět pronajímatele žádat o odklad tří nájmů. Podívejte se na dubnovou reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz