Domácí

Nemáte brigádu na léto? Zde jsou možnosti! PŘEHLED PO KRAJÍCH

S příchodem léta se řada lidí, zejména studentů, začne poohlížet po možnosti přivýdělku. Ačkoli koronavirová krize trh práce výrazně poznamenala, brigádníky, zejména ty sezónní, shání řada firem. Zde je podrobný přehled brigádnických možností, které nabízí jednotlivé kraje Česka.

Nabídka brigád, a to nejen letních, je velmi různorodá. I když převládají klasické nabídky práce číšníka či servírky, skladníka nebo pomocné síly v kuchyni, objevují se i zajímavější možnosti, jak za peníze trávit volný čas. V nabídce je sběr ovoce v sadech, nebo například doprovod pro posádku letu balonem. Obrovská je poptávka po úklidových pracovnících a hlídačích všeho druhu.

Praha

V hlavním městě je dle dostupných nabídek největší sháňka po servírkách a číšnících. Desítky restaurací v Praze hledají brigádníky nejen na léto. Zejména velké obchodní řetězce, například Tesco, hledají také úklidové pracovníky. Žádaní jsou i brigádníci ochotní pracovat přes noc a doplňovat zboží.

Pokud vás těší pomoc druhým, můžete se přihlásit do pečovatelského centra. Shání nové pracovníky ochotné pomáhat seniorům. Trávíte-li čas raději s dětmi, hned několik agentur shání zdravotníka na dětské tábory. Žádaní jsou i lektoři zájmových kroužků pro děti, často s možností účasti na letním táboře.

Související obsah

Středočeský kraj

V této části Česka je nabídka práce nejpestřejší. Poptávka je například po asistentech na příměstské tábory. Na takové místo se může přihlásit každý, komu už bylo 15 let. Zajímavá je i nabídka práce doprovodu pro posádku balonu, kterou nabízí mimo jiné město Rudná.

Nechybí ani klasická paleta prací typu obsluha v restauraci, skladu či za pultem fastfoodu. Pracovníky stále hledají i call centra a velké množství firem hledá roznašeče letáků. Žádaní jsou také uklízeči, pracovníci ostrahy, rozvozci jídla, zahradníci a prodavači zmrzliny.

Související obsah

Řada firem i běžných lidí shání doučování. Nejčastěji jde o matematiku, češtinu, němčinu a angličtinu. Stavy pracovníků výrazně poklesly i na provozovnách České pošty. Listonoše hledají v Mělníce, Mladé Boleslavi, Čáslavi i Vlašimi. Zejména pracující rodiče shání také pomocníky do domácnosti, zejména za účelem hlídání dětí.

Řada stánkařů, kteří nabízí sezónní ovoce například na farmářských trzích, hledá prodejce. Poptávka se týká zejména obyvatel Nymburka, Mělníka, Mladé Boleslavi a Kolína. V nedaleké Lysé nad Labem hledají také brigádníky na sklizeň zeleniny. V Jeviněvsi na Mělnicku můžete v případě zájmu pomoci se sběrem jahod. V Jičíně, Semilech či Mladé Boleslavi zase s trháním třešní.

  

Jihočeský kraj

Obvyklé spektrum nabídek zahrnující prodavače a pracovníky úklidu doplňuje zajímavá nabídka pro milovníky koní. Českobudějovický příměstský tábor totiž hledá vedoucího, ochotného učit děti jízdu na koni. Pracovníky a vedoucí shání letní tábory napříč krajem.

Na Českokrumlovsku shání zaměstnance zejména hotely. Chybí pomocná síla do kuchyně i na úklid. Pokud dáváte přednost vodě, zájem je i o řidiče vodáckého minibusu a hospůdky přímo na Vltavě hledají barmany.

Je-li vám milejší dělat průvodce, máte možnost v českokrumlovském Grafitovém dole. Také se můžete stát správcem šumavského muzea v Novém Údolí, obsluhovat v tamní krčmě a jezdit drezínou až do Bavorska.

Související obsah

Plzeňský kraj

Zejména na Domažlicku je obrovská poptávka po brigádnících na úklid, čassto s nástupem ihned. Přímo v Plzni se uplatní ti, kteří plánují trávit léto u vody. Tamní plavecký klub totiž hledá plavčíky. Věnovat se můžete také výuce angličtiny, nebo zkusit práci tajného detektiva – pracovníka ostrahy v civilu. Ti, kteří upřednostňují více pro-lidské trávení času, mohou zkusit brigádu v podobě doprovodu klientů sociálního centra v Letinách.

Související obsah

Karlovarský kraj

Podobně jako v Plzeňském kraji, i v Karlovarském je nabídka brigád trochu chudší. Ačkoli je stále možné najít klasické nabídky typu úklidový pracovník nebo obsluha prodejny, o ty nevšední je nouze. Na Chebsku obchodní řetězce i soukromé firmy hledají doručovatele pro roznášení letáků a novin. Pracovníky shání i léčebné lázně Kynžvart.

  

Ústecký kraj

V tomto kraji shánějí zejména úklidové pracovníky, kuchaře, skladníky, vrátné či recepční a roznos letáků. O brigádníky ochotné putovat po městě s dodávkou letáků stojí zejména na Mostecku. Tam je také nejšiřší nabídka práce ve fastfoodech v kraji.

Pokud upřednostňujete práci venku, můžete se zapojit do chmelové sklizně v Lounech, nebo se stát pomocníkem na litoměřické zemědělské farmě. Vaším denním chlebem by bylo krmení zvířat a pomoc při drobných opravách. Polepy na Litoměřicku zase nabízí brigádu v podobě sběru hrášku. Brigádničit můžete také v lese – například spolu s lesníky sázet stromky.

Související obsah

Liberecký kraj

I v tomto kraji jsou velmi žádaní pracovníci úklidu a rozvozci letáků a novin. Přímo v Liberci je poptávka i po kurýrech a rozvozcích jídla. Restaurace a ubytovací zařízení nabízí možnost brigád v rámci celého kraje. Velmi žádaní jsou i kuchaři a kuchyňští pomocníci. V porovnání s ostatními kraji však nabídka na Liberecku není příliš pestrá.

Související obsah

Královéhradecký kraj

Obrovská poptávka po úklidových pracovních platí i v Královéhradeckém kraji. V Trutnově navíc shání brigádníky ochotné stát před vchodem, rozdávat dezinfekci a ochranné prostředky, počítat zákazníky a dohlížet na to, aby dodržovali nařízená opatření. V rámci celého kraje obchody shání hlídače a detektivy v civilu.

Zejména na Rychnovsku a Náchodsku snadno získá práci každý, kdo je ochotný roznášet noviny či letáky. Brigádu nabízejí také provozovatele mobilních stánků, například těch s valašskými specialitami. V Nechanicích si pečliví pracovníci mohou přivydělat pletím záhonů.


Pardubický kraj

Kromě běžného spektra nabídek je v tomto kraji velká poptávka také po řemeslně zručných pracovnících, ochotných pracovat například na stavbách nebo na zahradě. Zájem je o brigádníky, kteří se nebojí hrubé práce a jsou ochotni pomoci například s bouráním a likvidačními pracemi.

Žádaní jsou také víkendoví číšníci a servírky a obsluhy zahrádek restaurací. Ti, kdo ovládají ruštinu a angličtinu mají rovněž dobrou šanci na výdělek – je zájem o doučování i lektory. V Pardubickém kraji je také velká poptávka po řidičích, a to soukromých i kurýrech.

  

Vysočina

Zdejší podnikatelé shánějí především kuchaře, hlídače pro firmy i obchody a řidiče všeho druhu. Pokud upřednostňujete práci spojenou s historií, můžete se podílet na opravě starého hradu Želetava na Třebíčsku. Od brigádníků se čeká pomoc s prací na opravě kulturní památky a trocha té zručnosti.
Pracujete-li rádi s dětmi a chcete udělat dobrý skutek, můžete pomáhat s vymýšlením a realizací volnočasových aktivit pro děti z nízkoprahového centra v Telči. Možnost zůstat u rozvozu letáků nejen pro obchodní řetězce je případně i v tomto kraji.


Související obsah

Jihomoravský kraj

V žádném jiném kraji není tak velká poptávka po lidech ochotných pracovat s dětmi. Brigádu nejen na léto zde mají jistou vedoucí letních táborů i organizátoři dětských kroužků, zejména těch tanečních a hudebních. Zkrátka nepřijdou ani chůvy, a dokonce ani fanoušci parkouru. O výuku tohoto sportu je v kraji totiž zájem rovněž. Velmi žádaní jsou také lektoři a doučovatelé, a to jak jazyků, tak i informatiky.

Pokud máte zájem o práci v centru Brna, nabízí agentury také místo portýra. Na čerstvém vzduchu můžete brigádničit například v bramborárně v Břeclavi. V Brně sadaři hledají brigádníky na trhání třešní a úpravu zeleně.

Olomoucký kraj

I v tomto kraji je velká poptávka po lidech ochotných pracovat s dětmi. Žádaní jsou vedoucí na dětské tábory i zdravotníci. O brigádu mají postaráno také ti, kteří jsou ochotní doučovat školáky vlastivědu.

Velká poptávka je i po roznosu letáků. Firmy a obchody v kraji nabízejí stejnou měrou i místa ve výrobě. Manuálně zruční pracovníci jsou vítaní i v šumperské papírně. Pokud chcete při letním přivýdělku nabrat trochu svaly, můžete se do toho pustit například při štípání dřeva.

Související obsah

Zlínský kraj

I ve Zlínském kraji, podobně jako v Karlovarském, jsou nabídky brigád trochu chudší. Jako na většině míst Česka, i zde je velká poptávka po uklízečkách a servírkách nebo číšnících. Žádaní jsou i hlídači obchodů a členové ostrahy. Zajímavou alternativou ke klasice například za kasou v obchodním centru, je pěstování vánočních stromků. Pro tuhle práci hledají schopné brigádníky ve Fryštátu na Zlínsku.

Související obsah

Moravskoslezský kraj

V žádném jiném kraji není tak vyrovnaná poptávka po pracovnících ve fastfoodech a nutričních poradnách. Pokud se zajímáte o zdravou výživu a chcete si přivydělat, brigádu nabízí hned několik nutričních center na Ostravsku. Totéž platí v případě, že dáte přednost rychlému občerstvení.

Velký zájem, zejména v Ostravě a okolí, je o paní na úklid a hospodyně. Rodiny hledají také pomocníky při údržbě domu, například sekání trávy. Ti, kteří upřednostňují aktivnější brigády, mohou využít nabídky obsluhovat motorové čluny, nebo se stát instruktory pohybových kroužků pro děti.

Související obsah

V rámci celého Česka je zájem o sezónní pracovníky na sběr chmele. Zapojit se může každý, komu už bylo 18 let. Uplatní se také jazykově nadaní lidé. Ti mají možnost vypomáhat s online kurzy, i doučovat děti nebo dospělé přímo u nich doma. Milovníci hradů a zámků mají také kromě provádění po památkách možnost zúčastnit se interaktivní zábavy a vést například lukostřeleckou střelnici.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz