Koronavirus

Ministr vypočítal ohniska nákazy. Lidé s příznaky šli do práce i na svatbu

Koronavirus už se v Česku nešíří plošně, ale lokálně. Nejhorší situace je na Karvinsku, Olomoucku a také v Praze. Odborníci zhodnotili vývoj epidemie na tiskové konferenci.

"Epidemiologická situace je u nás konzistentní a nijak se nezhoršuje. Ve většině regionů se onemocnění téměř nevyskytuje a nárůst je tam v řádu jednotek. Plošně tedy nemáme žádný problém," popsal na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Koronavirus se v současnosti nejvíce šíří na Karvinsku, Olomoucku, v Praze a také na Mělnicku. "Největší problém teď tvoří důl Darkov, kde máme 465 pozitivních případů. Od toho se odvíjí další případy v okrese Karviná a také Frýdek-Místek," doplnil Vojtěch.

Zároveň ale odborníci ujistili, že v této oblasti má drtivá většina nemocných jen mírné nebo vůbec žádné příznaky. Hospitalizovat museli lékaři jen tři nakažené, v celé republice jich pak je 111. I toto číslo, stejně jako počet úmrtí a lidí ve vážném stavu, nadále klesá.

Související obsah

Lokální ohniska podle expertů nejsou nijak velká. Vojtěch jako příklad uvedl amatérský hokejový tým, kde byl jeden nakažený a od něj nemoc chytlo dalších šest. Na Karvinsku se zase nakazila učitelka, zřejmě od manžela-horníka, a od ní několik lidí z personálu.

Ministr ale upozornil na to, že Češi stále musí dodržovat hygienická pravidla a další nařízení. "Neměli by podceňovat, když mají nějaké příznaky. I přesto vidíme případy, kdy lidé s příznaky jdou do zaměstnání, na svatbu, někam do společnosti," informoval Vojtěch.

Lidé, kteří žádné symptomy nemají a nejsou ohrožení, by se ale neměli bát chodit k lékaři. "Máme stále informace o tom, že nemocnice nejedou na plný výkon a nejsou naplněny tak, jak by mohly být. Zdravotnictví už se ale prakticky vrátilo k normálu," doplnil ministr.

Související obsah

Zdravotníci také potvrdili, že se stále připravují na možnou druhou vlnu koronavirové epidemie. "Budujeme Chytrou karanténu 2.0, vychytáváme chyby, ten proces běží. Rozšiřujeme kapacity na ministerstvu i hygienických stanicích, aby bylo dostatek lidí pro řešení," uzavřel Vojtěch.

Nákaza se prokázala v domově pro seniory v Litovli. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz