Koronavirus

Lidem se nelíbí omezení cest do části Polska. Protestovali na hranicích

Na česko-polské hranici v Těšíně se v pondělí v podvečer setkali lidé, aby vyjádřili nesouhlas s omezeními, která se týkají pohybu v pohraničí. Polské Slezské vojvodství totiž české ministerstvo zdravotnictví zařadilo mezi území s vysokým rizikem nákazy Covidem-19.

Ani po 15. červnu není cestování k našim severním sousedům hladké. Zatímco většinu evropských zemí vidí české úřady jako oblasti s nízkým rizikem nákazy a při návratu nepotřebují testy na koronavirus Češi ani cizinci, což platí i pro většinu Polska, u Slezského vojvodství je tomu jinak - pro Čechy jsou i nadále povinné negativní testy na Covid-19.

To vyvolalo u řady lidí, kteří žijí na česko-polském pomezí, nevoli, a tak v šest hodin odpoledne svolali tichý protest. Důvodem bylo to, že stále nemůžou za svými rodinami, známými nebo kamarády.

Související obsah

Na mostě se sešlo okolo 200 lidí. Ti se pak rozešli po obou stranách řeky Olše, která Český i Polský Těšín spojuje. "Mám tady vnuka, ještě jsem ho neviděla, teď ho vidím poprvé. Chtěla bych ho u sebe, ale nemůžu. Je roztomilý a krásný. Už má dva měsíce," posteskla si babička Kristýna.

Nebyla jediná. "My se vidíme po třech měsících, protože nechtějí děti pustit kvůli testu a babička sem taky nemůže. Přítel pracuje v Čechách, já jsem z Polska, tak jsme museli alespoň takhle, sejít se v polovině," vysvětlila maminka Neli.

Související obsah

Jsou ale rodiny, které se na mostě potkat nemohly. Bydlí totiž daleko nebo jim to zdravotní stav nedovoluje. "Pro mě osobně je to hodně nepříjemné, mám velkou část přátel na polské straně, stejně tak i rodinu. Mám tam tetu, která je starší a sama a nemůžu ji navštívit, Stejně tak dědeček dětí při pandemii zemřel a nemohli jsme ani na pohřeb," přiznala obyvatelka Českého Těšína Roxana Waraksa.

Situace se nelíbí ani starostce Českého Těšína Gabriele Hřebačkové. "Jsme jedno město. Řeka a mosty pouze ta města spojují, nikoli rozdělují," okomentovala omezení. Lidem tak zatím nezbývá, než svým blízkým jen zamávat přes řeku nebo se alespoň na malou chvíli potkávat na mostě.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz