Domácí

Rusko vyhostilo dva české diplomaty. Mstí se za stejný krok Prahy

Ruské ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo českého velvyslance v Moskvě. Sdělilo mu, že Rusko už na svém území nestojí o dva české diplomaty. Jde tak o další posun v česko-ruských vztazích po vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy.

"Získali jsme jména dvou osob, které byly prohlášeny za persona non grata," uvedl v pondělí velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka.


Pojmem persona non grata jsou označovaní občané jiného státu, jejichž pobyt na svém území považuje daný stát za nežádoucí. Podle české diplomacie je to očekávaná reakce na vyhoštění ruských diplomatů, kteří opustili Česko 7. června.


Celý spor začal odstraněním sochy maršála Koněva a pozdějším přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze. Koncem dubna navíc unikla informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel ruský diplomat s ricinem.

Související obsah


Podle mluvčího Kremlu má Rusko sice zájem udržovat s Českem dobré vztahy, ale nebude prý trpět tyto nepřívětivé projevy. "My jsme ruské straně při řešení toho problému v Praze nabízeli diskrétní řešení, ale nebylo přijato," prohlásila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.


"Ve chvíli, kdy ruská strana nechtěla souhlasit s tichou procedurou a museli jsme jít cestou vyhoštění, tak standardním způsobem je, že ta druhá strana reaguje takto," vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


Vyhoštění diplomaté musejí opustit i s rodinami Rusko do středeční půlnoci. "Jedná se o jednoho diplomata a jednoho člena technického personálu a mohu potvrdit, že se v jednom případě jedná o zástupce tiskového centra," přiblížil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Související obsah


Podle ministra průmyslu a obchodu je to sice škraloup na česko-ruských vztazích, ale nejde o neobvyklou věc. "Že by to mělo nějaký dopad na česko-ruské obchodní vztahy, si nemyslím," předložil svůj náhled ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).


Česká strana tímto krokem považuje záležitost za vyřešenou a chce se soustředit na zahájení konzultací podle smlouvy o přátelství z roku 1993.
 

Marek Bruna, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz