Domácí

Telefonní budky v Česku končí! Nepomohla ani stížnost ombudsmana

Telefonní budky v Česku končí! Nepomohla ani stížnost ombudsmana
Zdroj: Mediafax

Z Česka zřejmě vymizí veřejné telefonní budky. Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) odsouhlasila, že příští rok už nebude po operátorovi O2 požadovat provoz těchto automatů. Plán kritizoval ombudsman Stanislav Křeček, nakonec se ale s ČTÚ dohodl, že se pokusí najít alternativu.

"Na svém jednání 18. června 2020 Rada ČTÚ (...) na základě výsledku přezkumu odsouhlasila záměr již neukládat povinnost zajištění univerzální služby veřejných telefonních automatů," informoval ČTÚ v monitorovací zprávě. Letošek tak zřejmě bude pro telefonní budky posledním.

Podle ČTÚ používá veřejné automaty (VTA) čím dál méně lidí a postupně je nahradily mobilní telefony. V roce 2017 z jedné budky volalo průměrně 20 lidí, v roce 2018 už to bylo jen necelých 15 volání a loni pouhých sedm. Více lidé volali z budek jen v obcích, kde je špatné pokrytí mobilním signálem.

"S ohledem na klesající tendenci v průběhu let Úřad předpokládá, že v následujících letech by došlo k ještě znatelnějšímu snížení," poznamenal ČTÚ už na konci dubna, kdy o záměru informoval, s tím, že takzvaných bílých míst, tedy těch bez signálu, stále ubývá.

Podívejte se na reportáž TV Nova o bílých místech v Česku:

Zároveň úřad vyhlásil veřejnou konzultaci, do které za celý měsíc přišla jediná připomínka. Muž si v ní stěžoval, že telekomunikace berou v úvahu jen čísla z veřejných automatů, ale nezabývají se těmi komerčními.

Související obsah

Nesouhlas vyvolal návrh také u veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. "Mám za to, že v některých oblastech, zejména nepokrytých dostatečným mobilním signálem, a v určitých (např. krizových) situacích mají telefonní automaty stále své místo a opodstatnění. Nestačí jen argumentovat narůstající finanční nákladností jejich provozu," sdělil.

Zástupci ČTÚ se proto s ombudsmanem sešli, aby celou záležitost prodiskutovali. Křeček nakonec souhlasil, že telefonní automaty nemusí za každou cenu zůstat. Zároveň se ale s vedením ČTÚ shodl na tom, že je třeba zajistit dostupné hlasové služby pro lidi, kteří nemohou použít mobil.

"Předsedkyně Rady ČTÚ přislíbila, že v rámci svých kompetencí bude hledat řešení, jak zajistit pro tyto osoby adekvátní náhradu za veřejné telefonní automaty. Veřejný ochránce práv ji v tom podporuje a bude jí nápomocný," doplnil po jednání ČTÚ.

Související obsah

V současnosti veřejné telefonní budky provozuje operátor O2, kterému to ukládá povinnost od ČTÚ. Po celém Česku jich je zhruba 1400. Všechny automaty, které O2 nemusel v rámci univerzálních služeb provozovat, už loni zrušil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz