Domácí

Telefonní budky mizí, lidé z nich dělají knihovny a dřevníky. VIDEO

Telefonní budky byly dříve fenomén, dnes si na ně ovšem téměř nikdo nevzpomene. Počet veřejných telefonních automatů v Česku se snižuje a část z nich navíc vůbec nefunguje. Co tedy bude s těmi, které v naší republice zbyly?

V České republice aktuálně stojí téměř pět tisíc veřejných telefonních automatů, což je oproti minulému roku o dva tisíce méně. Jedná se nejen o klasické budky, ale i o samostatné telefony umístěné například ve veřejných budovách.


Zájem o využívání pouličních telefonů se dlouhodobě snižuje, za což může technologický pokrok v podobě mobilních telefonů a další elektroniky. Z budek proto lidé volají většinou už jen v případě, kdy se jim ztratí nebo vybije mobil, případně nemají signál.

Dodavatelem veřejných telefonních automatů v Česku je firma O2. Ta má dle zákona, kromě komerčních automatů, provozovat budky v obcích do 400 obyvatel a tam, kde není dostatečně silný mobilní signál. Takových veřejných automatů je v České republice zhruba polovina z celkového počtu budek.

Související obsah


"Nejvytíženější telefonní automaty jsou ty v centru větších měst, na nádražích a na turisticky exponovaných místech. Na druhou stranu se najde řada budek, které jsou téměř nevyužívané, a proto se postupně ruší," vysvětlila mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.


Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou podle Jungmannové dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Nejčastěji se z automatů ztrácí telefonní sluchátka.


Zrušené telefonní budky nachází své uplatnění i po odinstalaci telefonního přístroje. Populárním se stal například projekt malých veřejných knihoven zvaný Knihobudky. V takzvané "knihobudce" si čtenář může zdarma zapůjčit knihu a projekt podpořit i tím, že do malé knihovny daruje knihy vlastní.


Budky se kromě knihoven využívají také jako obecní vývěsky, zahradní sprchy nebo zásobníky na dřevo.

Související obsah


Rušení telefonních automatů bude podle mluvčí O2 pokračovat i v letošním roce. Konečný počet odstraněných budek pak bude záviset na tom, jak je lidé budou nadále využívat.


Nejvíc telefonních budek bylo v Česku ve druhé polovině devadesátých let - přes třicet tisíc. O necelých patnáct let později se pak počet snížil na dvacet tisíc, před pěti lety na třináct tisíc a číslo se nyní ustálilo na zmíněných necelých pěti tisících.

sis, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz