Telefonní budka

Telefonní budky se přežily, do konce roku jich tisíce půjdou do šrotu

Do konce roku zmizí z celého Česka téměř tři tisíce veřejných telefonních automatů. Už prý nejsou potřeba. Vytlačily je mobilní telefony. Zatím je ve městech a v menších obcích těchto automatů kolem čtyř tisíc. Tisícovka jich teď zůstane jen na těch nejmenších vesnicích. Zbylé přístroje půjdou do šrotu.

Ještě před 30 lety byly centrem společenského života. Stály se u nich fronty. Nejlepší roky ale mají dávno za sebou. V devadesátých letech bylo v Česku přes 30 tisíc automatů, teď už jich zbývá jen zlomek.

"V současné chvíli najdeme napříč republikou 3900 veřejných telefonních automatů, řada z nich je využívána méně než jednou za měsíc," říká mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Právě proto jich do konce roku zmizí z ulic bezmála tři tisíce. Pravdou je, že si telefonního automatu dneska nikdo ani nevšimne. Dokonce ani ve chvíli, kdy stojí přímo vedle něj.

Související obsah

Něco málo přes tisíc automatů přežije ještě do roku 2020. Budou ale jen v těch nejmenších obcích, které mají méně než 200 obyvatel. Provozovateli to nařizuje zákon.

"Rušené automaty jsou buď ekologicky likvidovány nebo z nich vznikají takzvané knihobudky, to jsou malé veřejné knihovny," vysvětluje Jungmannová.

V zahraničí si poradili po svém - v Japonsku z některých budek udělali veřejná akvária, v Británii se v nich prodává pivo anebo slouží jako wifi-kiosky nebo schránky na defibrilátory.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz