Zajímavosti

Nebeské divadlo nad Českem! Meteorolog vyfotil unikátní svítící oblaka

Na Křivoklátsku se podařilo zachytit unikátní astronomický jev známý jako svítící oblaka. Nad Českem se objevují maximálně jednou ročně. Tentokrát šlo o jedna z nejrozsáhlejších, jaká kdy u nás byla k vidění.

Je to jako nebeské divadlo. Svítící oblaka jsou mimořádně ojedinělým astronomickým úkazem. Taková, jaká se podařila natočit a nafotit panu Dvořákovi, se vidí málokdy. "Zcela výjimečně bývají ve velkém rozsahu, v takovém jako u nás. Tím je ten úkaz vzácnější," popsal letecký meteorolog Petr Dvořák.

Svítící oblaka jsou viditelná při soumraku či rozbřesku. Nejde o klasická mračna, ani z nich neprší. Jsou tvořena krystalky zmrzlé vody a za normálních podmínek jsou příliš slabá a tedy nepozorovatelná. "Noční svítící oblaka sama o sobě nesvítí, jenom odrážejí sluneční světlo," vysvětlil Dvořák.

Mohou mít podobu závojů, pruhů vln či vírů. Vznikají ve výšce 90 kilometrů až na samé horní hranici atmosféry, při teplotách minus 120 stupňů Celsia, které tam bývají jen při letním slunovratu, tedy právě v těchto dnech. Naposledy byl u nás tento unikátní jev k vidění loni 17. června.

Související obsah

Svítící oblaka lze sledovat jen v určitých zeměpisných šířkách, třeba na severu nebo jihu Evropy mají astronomičtí nadšenci smůlu. Mezi prvními, a to i celosvětově, je zpozoroval český geofyzik Václav Láska v roce 1885.

"Třeba na Křivoklátsku byl tenhle úkaz dobře pozorovatelný díky tomu, že tu bylo málo oblačnosti," doplnil Dvořák. Čas na pozorování tohoto neuvěřitelného světelného úkazu, pokud budete mít štěstí, máte do července. Pak až zase za rok.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz