Domácí

Lijáky Lukášovi dvakrát vytopily dům. Unikl jsem tomu o pár vteřin, popsal

Vydatný déšť zasáhl i Liberecko. Problémy měli především obyvatelé východní části regionu, hlavně Semilska.

Přívalové deště silně zasáhly Liberecký kraj. Umělou řeku, která se vytvořila silnými srážkami, natočil u svého domu Lukáš Srba. "Tohle není záplavový území. Tady neteče nikde ani potůček. Moje matka je tady přes 70 let a říkala, že tohle se tu ještě nestalo," sdělil majitel domu.

V Troskovicích v Českém Ráji voda po vydatných deštích zaplavila jeden z rodinných domů, a to už podruhé za sebou. "Během posledních pěti dnů jsme podruhé vyplavení. V neděli jsme měli 250 kubíků vody a bahna v domě a dneska přišla voda znova," popsal Srba.

Související obsah

Majiteli vyplaveného domu šlo dokonce o život. "Najednou začala téct voda klíčovou dírkou. Tak jsem ustoupil za další plechové dveře. V tu chvíli se prolomila vrata a unikl jsem tomu o pár vteřin. A i ty plechové dveře potom nevydržely a vyrvaly se z futer. Začal jsem bránit přízemí," dodal Srba.

Hasiči vodu odčerpali. "Zamezili jsme tomu, aby se ta voda dostala dále do domu," informoval velitel zásahu turnovských hasičů Martin Kočí. Těžká technika se pokoušela uvolnit ucpané odtokové kanály, což se nakonec podařilo. Voda vyvěrala ze země za domem a odtékala dál do okolních luk.

Škodu majitel domu odhaduje na 1,5 milionu korun. Voda mu zničila klimatizaci, kotelnu i zahradní stroje. "Je to stres. Každou chvilku koukáte k obloze, v mobilu koukáte na čtyři různé předpovědi počasí a snažíte se najít, která je správná," dodal Srba.

Související obsah

Liberecko mělo relativně málo událostí. Hasiči vyjeli od čtvrtka k 20 případům. Například na Maloskalsku hasiči odstraňovali jeden z padlých stromů. "Přišel poměrně prudký déšť, půda je vyschlá. Teď se to rychle namočilo a ty suché stromy se vyvrací," vysvětlil Petr Prokop, velitel zásahu turnovských hasičů.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz