Domácí

Hlášení z úřadů vyděsilo lidi po celé republice. Víme, co v rozhlase říkali!

Hlášení z úřadů vyděsilo lidi po celé republice. Víme, co v rozhlase říkali!
Zdroj: Profimedia

Na hlášení z rozhlasu jsou Češi zvyklí - zaznívá každou první středu v měsíci spolu se zkouškou sirén. To, že se ale městy napříč celou republikou ozvalo hlášení i v pátek 26. června, mnohé lidi překvapilo a vyděsilo. Blížící se nebezpečí však neoznamovalo. V rozhlase zazněly úryvky z procesu s Miladou Horákovou, která byla před 70 lety ve vykonstruovaném procesu odsouzená k smrti.

Za nahrávkou vysílanou obecními rozhlasy stojí iniciativa Milada 70: Zavražděna komunisty, která je součástí kampaně sdružení Dekomunizace. V sobotu totiž uplyne 70 let od popravy Milady Horákové, která byla k trestu smrti odsouzena v rámci vykonstruovaného politického procesu v bývalém Československu.

Iniciativa připravila pietní audiokoláž ze záznamu z tohoto procesu a vyzvala obce, aby využily své rozhlasy k jejímu odvysílání. K uctění památky Milady Horákové se přidala řada měst - mezi nimi například Milovice či Nymburk. Pozadu nezůstala ani Praha, která vysílání naplánovala na 10:35, 12:35 a 14:35 a nezůstala jen u rozhlasů. Nahrávka zazněla i v metru.

"Cítím jako povinnost, aby se město zapojilo do vzpomínkové akce k 70 letům od justiční vraždy doktorky Horákové. Je to symbol zvůle komunistického režimu, absolutní zneužití justičního systému k odstranění nepohodlných kritiků," vysvětluje pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Související obsah

"Obžalovaná Milada Horáková patřila v Parlamentě mezi hrstku poslanců, kteří odmítli spolupracovat s obrozenou Národní frontou. Obžalovaná Horáková je zločinnou organizátorkou celého záškodnického spiknutí," zní autentická nahrávka z procesu v roce 1950.

"Jaké byly pohnutky mého jednání? Myslím, že i během vyšetřování vyšlo najevo, že nebyly nízké a nečestné. Já bych lhala, státní soude, kdybych řekla, že jsem změnila své přesvědčení a že jsem jiná. To by nebylo pravdivé a poctivé," řekla během procesu Horáková.

Celou audio koláž, která v pátek zazněla v rozhlasech, si můžete poslechnout v následujícím videu:

Na konci hlášení je předčítán i dopis Milady Horákové, který napsala před popravou. "Ptáci už se probouzejí, začíná svítat. Jdu s hlavou vztyčenou, buďte zdrávi," stojí v něm. Milada Horáková byla oběšena na dvoře pankrácké věznice, umírala údajně až 15 minut. Dodnes je považována za velkou osobnost české historie a za symbol boje proti totalitnímu režimu.

Jednalo se o jednu z nejbrutálnějších justičních vražd v socialistickém Československu. Horáková byla jedinou ženou, která byla odsouzená k trestu smrti. "Ona sama byla statečnou bojovnicí proti sociální nerovnosti či za práva žen, což jsou problémy, které v naší společnosti rezonují, bohužel, i dnes," říká jeden z organizátorů iniciativy Lukáš Černý.

"Jelikož se objevují snahy tento temný moment naší společné minulosti relativizovat či dokonce zpochybňovat, považujeme za nezbytné moderní historii dlouhodobě a systematicky připomínat a edukovat o ní další a další generace," dodal Černý. Kromě hlášení v rozhlasu si Česko připomíná popravu Horákové vyvěšováním černých vlajek a plakátů na budovy či sdílením obrazových materiálů na sociálních sítích.

Související obsah

Proti iniciativě se ohradil Krajský výbor KSČM Praha. "Důrazně protestujeme proti zkreslování a přepisování historické pravdy a proti rozdmýchávání antikomunistické nenávisti, která je opět vyvolávána v hlavním městě," uvedl ve svém prohlášení.

"Sdružení „Dekomunizace“ vehementně podporované vedením pražské radnice pod taktovkou pirátského Hřiba rozjelo kampaň k 70. výročí popravy Milady Horákové. Jedná se o útok státem zřizovaných institucí na KSČM, na jednu z demokratických a k tomu parlamentních stran," píše výbor KSČM. Za své prohlášení sklidili na sociálních sítích ostrou kritiku.

"Styďte se. Že vám není hanba!" zaznívá v komentářích. "Přepisování historie přehráním autentických záznamů z “procesu”. To je kumšt! Co bude příště? Přepsání historie pomocí dobových fotografií a zápisů z jednání?" reagují lidé na slova výboru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz