Zahraničí

Po pádu letadla v Pákistánu 150 pilotů nesmí létat. Podváděli u zkoušek!

Po pádu letadla v Pákistánu 150 pilotů nesmí létat. Podváděli u zkoušek!
Zdroj: Profimedia

Pákistán řeší vážný problém s piloty - zjistilo se, že 262 z nich podvádělo, aby získali licenci. Státní letecký dopravce proto oznámil, že 150 svých pilotů uzemnil a už nikdy nebudou moci létat. Kontroly přišly poté, co kvůli selhání dvou pilotů havarovalo letadlo a 97 lidí přišlo o život.

Pákistánský národní letecký dopravce Pakistan International Airlines ve čtvrtek oznámil, že uzemnil 150 svých pilotů, kteří měli získat licenci podvodem. Mluvčí společnosti neuvedl žádné podrobnosti o tom, jak k podvodu došlo, prohlásil však, že s piloty už byl zahájen proces. "Zajistíme, aby tito nekvalifikovaní piloti už nikdy letadlem nelétali," řekl pro agenturu AP. 

Bezpečnost cestujících je podle něj tou nejvyšší prioritou. Uzemnění pilotů přišlo podle americké rozhlasové stanice WGBH den poté, co ministr pro letectví Ghulám Sarvar Chán uvedl, že 262 z 860 pákistánských pilotů má "falešnou" licenci. Informace odhalil na shromáždění parlamentu, kde představil i první závěry zprávy o pádu letadla na konci května.

Ani on nespecifikoval metody pilotů, které údajně používají k neoprávněnému získání letecké licence. Řekl pouze, že neprošli zkouškami, díky kterým by mohli získat požadované osvědčení, které vydává Úřad pro civilní letectví.

Související obsah

Podle některých úředníků, kteří si přáli zůstat v anonymitě, měli piloti podplatit kvalifikované lidi, aby za ně zkoušky absolvovali. Společnost Pakistan International Airlines se o skandálu měla podle nich dozvědět už před dvěma lety, přičemž tehdy zakázala čtyřem pilotům létat.

Problematika se začala intenzivně řešit po již zmíněné havárii letadla na konci května. Dosavadní výsledky šetření totiž odhalily, že letadlo nespadlo kvůli technické poruše, nýbrž kvůli lidské chybě. Podle pořízených záznamů se oba piloti po celou dobu nevěnovali plně řízení stroje a povídali si o pandemii koronaviru. Letadlo muselo přistávat nadvakrát a při druhém pokusu spadlo do obytné zóny města Karáčí, přičemž 97 lidí při havárii přišlo o život a jen dva přežili.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz