Domácí

S vládní čtvrtí to vypadá bledě. Praha má teď jiné priority, připouští Babiš

Plánovaná výstavba vládní čtvrti je, zdá se, v nedohlednu. Premiér Andrej Babiš chce sice dál sídla ministerstev na jednom místě, teď ale připouští, že prioritu mají v metropoli jiné stavby. Že se letňanská vládní čtvrť vzdaluje, potvrzuje i to, že se jedná o samostatném přestěhování ministerstva dopravy.

Nápad předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), že by všechna ministerstva byla na jednom místě, zvedl před rokem ze židle vedení hlavního města a vyvolal střet premiéra s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).


"Není možné z toho dělat nějaký bazar, že za ten pozemok chci tohle a tohle," prohlásil před rokem Babiš. "Praha potřebuje 60 miliard na to, abychom mohli paralelně stavět městský okruh a metro D. Dále požadujeme, aby tedy stát v lokalitě Letňan zajistil výstavbu a vybavení nové nemocnice," vzkázal Babišovi tehdy Hřib.

Obě strany se sice snažily hledat kompromisy, nedá se ale říct, že by se k něčemu schylovalo. "My jsme poslali panu premiérovi návrh memoranda, on ho odmítl. Já pevně věřím, že se nám podaří najít společnou řeč. Usilujeme o rovnoměrný rozvoj Letňan. Stejně tak chceme dát prostor rozvoji Nemocnice Na Bulovce, stejně tak Karlínské kasárně, což je chátrající historická budova," říká Hřib.

"Nemocnice Na Bulovce, někdo na ni zapomněl. A tady je konečně projekt úplně nového pavilonu. Projekt, který by znamenal, že by Bulovka nemusela na Letňany," prohlásil Babiš. Nový pavilon má vyjít asi na čtyři a půl miliardy korun, potřeba je k tomu ale vykoupení pozemků.

Související obsah

Co se týče vládní čtvrti v Letňanech, Babiš už dřív cenu vyčíslil na 400 milionů korun. Jeho ambiciozní sen kritizovala nejen opozice, ale třeba i ministr kultury Lubomír Zaorálek z vládní ČSSD. Podle něj by tím stát neušetřil, jak Babiš argumentoval. Premiéra teď napadlo i přesunutí ministerstva dopravy na Smíchov.

"Vznikla myšlenka, že by tam mohlo sedět i ministerstvo dopravy a České dráhy, které by uvolnily budovu, kde sedí teď. To je historická budova a možná Národní muzeum by si ji mohlo převzít," vysvětluje Babiš. Po přeměně Smíchovského nádraží by na místě mělo vzniknout moderní dopravní centrum Česka. Sídlit by v něm měla Správa železnic a Ředitelství silnic a dálnic. A možná právě i ministerstvo dopravy.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz