Domácí

Nemocnice se vyjádřila k zamítnutí léčby Olivera. Odhalila důvody

Nemocnice se vyjádřila k zamítnutí léčby Olivera. Odhalila důvody
Zdroj: nadejeprooliho.cz

Fakultní nemocnice Motol se vyjádřila k podání léku Zolgensma malému Oliverovi, který trpí spinální svalovou atrofií. Jeho rodiče minulý týden informovali o tom, že lékaři odmítli Oliverkovi léčbu nasadit. Nemocnice vysvětlila, že je to z důvodu závažných rizik.

Motolská nemocnice se ohradila proti některým tvrzením rodičů malého Olivera. Není prý pravda, že by chlapečka tamní lékaři vyšetřovali ještě před startem sbírky, ve které rodina vysbírala potřebné finance na drahou léčbu. Poprvé byl podle vedení v nemocnici 4. května.

"Do té doby nebyl malý pacient v péči naší nemocnice, to znamená, že jeho přesný interní stav lékaři FN Motol neznali a rodiče neměli od FN Motol žádné závazné stanovisko, že bude pro léčbu Zolgensmou vhodným," tvrdí nemocnice v oficiálním prohlášení, které zveřejnila v pondělí.

Vedoucí lékařka Neuromuskulárního centra Jana Haberlová prý rodičům sdělila pouze to, že udělá maximum, aby mohl Oliver lék Zolgensma dostat. Zároveň ale nemocnice zdůraznila, že zařazení do příprav na léčbu automaticky neznamená její podání. Konečné rozhodnutí záleží na aktuálním stavu.

Související obsah

"Vzhledem k tomu, že Oliverův zdravotní stav je velmi těžký a léčba Zolgensmou má velmi závažná zdravotní rizika, podání tohoto léku lékaři u Olivera z důvodu život ohrožujících rizik kontraindikovali, protože vysoce převyšují eventuální benefit léčby," uvedla nemocnice s tím, že v zahraničí malý pacient zemřel už třetí den po podání léku.

Lékaři proto nemohou Oliverkovi léčbu doporučit, protože podle nich riziko převyšuje možný účinek a následky mohou být fatální. "Rodičům byly důvody během poslední návštěvy minulý týden opakovaně objasňovány. Ti přesto dle svých vyjádření na sociálních sítích i přes naši veškerou snahu tomuto vysvětlení dle svých slov nerozumí," napsalo vedení.

Zároveň nemocnice objasnila tři tvrzení, která se dříve objevila v médiích. Není podle ní pravda, že Oliver bez genové léčby Zolgensma zemře, už nyní dostává finančně nákladný lék Spinraza. Lék Zolgensma navíc Olivera nevyléčí a zásadně nezlepší jeho stav. Zatřetí už prý nemusí lék dostat do věku druhých narozenin, registrací v EU došlo k rozšíření limitu.

Související obsah

O tom, že lékaři v Motole rozhodli Oliverkovi léčbu neaplikovat, informoval jeho tatínek ve středu večer na sociální síti. "Nevíme, proč tomu tak je. Nedokážeme odhalit ten skutečný důvod, který si myslíme, že není v tom Oliverkově stavu," popsal otec. Více čtěte zde.

Podívejte se, jak malý Oliver bojuje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz